banner15

DEAŞ'lı Fransızların yüzde 20'si hala sosyal yardım alıyor

DEAŞ'a katılan Fransızların, Suriye ve Irak'tayken devletten sosyal yardım almaya devam ettiği ortaya çıktı

DEAŞ'lı Fransızların yüzde 20'si hala sosyal yardım alıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Le Figaro gazetesinde yer alan haberde, DEAŞ'e katılan Fransızların yüzde 20'sinin, örgüte katılmadan önce devletten aldıkları sosyal yardımları, Suriye veIrak'tayken de almaya devam ettiği bildirildi.

Normal şartlarda kişinin kimliğini ibraz ederek bizzat kendisinin alabileceği yardımların, çeşitli yöntemlerle teröristlerin yakınları tarafından alındığı, Suriye ve Irak'ta örgüt bünyesinde savaşan yakınlarına gönderildiği bilgisi paylaşıldı.

Yardımların havale yoluyla teröristlere ulaştırıldığına dikkat çekilen haberde, 2016'da bu bağlamda 420 yasa dışı havalenin gerçekleştiği ve bu işlemleri yapan 190 kişinin tespit edildiği vurgulandı.

"FRANSA'DAN 700 KİŞİNİN DEAŞ'A KATILDI"

Haberde, soruşturmayı yürüten polislerin, ilgili kişilerin sosyal yardım alamaması ve söz konusu havalelerin engellenmesi için ilgili kurumlara isim listesi gönderdiği ifade edildi.

Bu şekilde Fransa'dan dolaylı olarak örgüt saflarına giden miktarın 2 milyon avroyu bulduğu tahmin ediliyor. Fransız teröristlerin savaş esnasında hiçbir gelir kaynağı olmadığı için bu yöntemle kendilerini finanse ettikleri belirtiliyor.

Fransa'da 2015 yılında meydana gelen terör saldırılarından sonra Avrupa'dan 3 bin, Fransa'dan 700 kişinin DEAŞ'a katıldığı bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 11:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35