banner39

Demir Perde'deki ilk çatlağın yıldönümü

30 yıl önce, yaklaşık 600 Demokratik Almanya vatandaşının Avusturya-Macaristan sınırını geçmesi ile Demir Perde'deki ilk çatlak oluşmuştu.

Avrupa 19.08.2019, 14:22
Demir Perde'deki ilk çatlağın yıldönümü

Federal Almanya Başbakanı Merkel ile Macar mevkidaşı Orbán, Pan-Avrupa Pikniği'ni anmak için pazartesi günü (bugün) Sopron'da buluşuyor. Bundan 30 yıl önce, 19 Ağustos 1989'da yaklaşık 600 Demokratik Almanya vatandaşı, bu kentte Avusturya-Macaristan sınırını geçmişti. Demir Perde'deki ilk çatlağın tam da bu iki lider tarafından anılması, yorumcuların duygularını kaynatıyor.

İsveç'te Scania'da yayınlanan günlük gazete Sydsvenskan, iki politikacının taban tabana zıt yaklaşımlarını mercek altına alıyor:

“Kıtanın ve Avrupa Birliği'nin nasıl gelişeceği konusundaki görüşleri taban tabana zıt iki lider. Bir şekilde yine Doğu ile Batı şeklinde ayrılması mümkün bir Avrupa'da iki lider. AB'li devlet ve hükümet başkanlarının arasında milliyetçiliğin ve illiberal demokrasinin sözcüsü olan bir Orbán ile ekonomik karışıklık ve mülteci krizi dönemlerinde Almanya'nın ve AB'nin güvenli merkezi olan, demokrasiye kulaklarını tıkamamış bir Merkel.”

Doğu ile Batı hala birbirinden ayrı

Günlük Alman gazetesi Kurier'in yorumuna göre, Pan-Avrupa Pikniği'nden 30 yıl sonra birleşik bir Avrupa umutları sönmüş durumda:

“Çığır açan sarsıntıların 30. yıldönümünde Avrupa başka bir çehreye kavuştu. Bir dönemin komünist devletlerini şimdi AB çatısı altında Batı'daki ideolojik düşmanlarıyla birleştiriyor. İki siyasi blok artık tek bir siyasi birlik içinde; ama tamamen bütünleştiklerini söylemek henüz mümkün değil. Ekonomik eşitsizlikler hala çok büyük ve Avrupa'nın kimi kesimlerinde yeniden 'illiberal demokrasi' kutsanmaya başlandı. 'Yüzlerce Doğu Alman mültecinin zamanında coşkuyla hücum ettiği bu 'özgür Avrupa'da daha yapılacak çok şey var.”

Merkel tahammül ediyor

Almanya başbakanının Sopron ziyaretini sadece tarihe borçluyuz, diyor bağımsız internet portalı Index:

“Berlin Duvarı'nın yıkılması Macaristan'da başlamıştı. Dönemin Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Federal Almanya ile Doğu Almanya'nın yeniden birleşmesine ilişkin 1990 yılındaki kutlamada, iki Almanya'nın yeniden birleşmesinin ilk adımının, Avusturya ile Macaristan sınırında yapılan ve Pan-Avrupa Pikniği olarak adlandırılan barışçıl gösteri olduğunu söylemişti. ... Angela Merkel'in -aralarındaki kötü ilişkiye rağmen, Orbán'ın Pan-Avrupa Pikniği'nin 30. yıl kutlamaları davetini kabul etmesinin nedeni de bu cümlede yatıyor. Merkel en son şubat 2015'te Budapeşte'yi ziyaret etmişti. Daha bu yılın ilkbahar aylarında, Macaristan başbakanıyla ortak bir kutlamaya pek de hevesli olmadığı belli oluyordu.”

Kaynak: Avrupa Basını

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?