banner39

Der Spiegel’den IMF iddiası

Haftalık Der Spiegel dergisi, Alman hükümetinin, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu’na (IMF) başvurması için ikna etmek istediği, Türkiye'nin de bu teklifi reddettiği iddia edildi

Avrupa 19.08.2018, 11:01 19.08.2018, 13:00
Der Spiegel’den IMF iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Alman mevkîdaşı Olaf Scholz’un perşembe günü yaptığı telefon görüşmesinde IMF konusunun gündeme geldiği belirtildi.

Scholz’un telefon görüşmesinde Türkiye’nin IMF’ye başvurma konusunu bir kez daha gözden geçirmesi yönünde Türk mevkidaşı Albayrak’ı teşvik etmeye çalıştığı iddia edildi. Buna karşılık Albayrak’ın teklifi kabul etmediği belirtildi.

Alman Maliye Bakanlığı sözcüsünün, Scholz ve Albayrak’ın görüşmesinde Türkiye’nin IMF yardım programına başvurması konusunun gündeme gelmediğini açıkladığı söylendi.

İki hazine bakanının telefon görüşmesine dair Ankara’dan yapılan açıklamada, “İki bakan, ekonomik işbirliğini güçlendirecek adımların atılması ve bu konuda karşılıklı çalışmalara başlanması için görüş birliğine varmışlardır. Bakanlar, bakanlıkları arasında heyetlerin en kısa sürede karşılıklı olarak çalışmalara başlamasının ardından, 21 Eylül’de Berlin’de bir araya gelme konusunda mutabık kalmışlardır” denmişti.

Son olarak Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşen Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamid el Sani, döviz kurlarının yükselmesine bağlı olarak ekonomik Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü