banner39

Deutsche Bank savaş ticaretini bırakmadı

Deutsche Bank dünya genelinde nefretle karşılanan, atıldığında büyük bir alana yayılan halı bombaları imal eden şirketlere kredi vermeye devam ediyor. Geçen yıl Kasım'da Alman bankası bu firmalara artık kredi vermeyeceğini bildirmişti.

Avrupa 22.03.2012, 15:30 22.03.2012, 15:30
Deutsche Bank savaş ticaretini bırakmadı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın dev bankalarından Deutsche Bank'ın, geçen yıl Kasım ayında bir açıklama ile atıldığında dağılarak büyük bir alana yayılan 'halı bombası' denilen mermileri üreten Amerikan şirketine artık kredi vermediği yönündeki bilginin doğru olmadığı ortaya çıktı. Finans piyasalarını takip eden sivil toplum kuruluşu 'Facing Finance' ve nükleer karşıtı 'urgewald'ın verdikleri bilgilere göre Deutsche Bank, 9 Kasım'da yaptığı açıklamadan sonra sözkonusu mermi ve bombaları üreten firmalara en az 126 milyon Avro kredi verdi ve bu firmalara ait toplam 7,5 milyon hisse senedini elinde bulunduruyor.

Urgewald adına konuşan Barbara Happe, Deutsche Bank'ın verdiği sözün ve sorumluluk anlayışının bir kağıt kadar bile değerinin olmadığını söyledi. Happe, dünyaca nefretle karşılanan halı bombasına ortaklık yapan tek Alman finans kuruluşunun Deutsche Bank olduğunu bildirdi.

Şubat ayında Deutsche Bank şefi Josef Ackermann, Alman birinci televizyon kanalında konuşarak bankasının bu silah ticaretinden artık vazgeçtiğini belirtmişti. Bu demeçten bir gün sonra ise Deutsche Bank'ın halı bombası üreten Amerikan şirketi L-3 Communications'a 47 milyon Avro kredi verdiği tesbit edildi.

Deutsche Bank'ın sözcüsü, Amerikan şirketi L-3'ün kendilerine bu tür mermi ve bombaları üretmekten vazgeçtiklerine dair söz verdiklerini söyledi. Banka işlerindeki gizlilik prensibini öne süren sözcü, silah şirketine verilen kredi konusunda ayrıntılı bilgi veremeyeceğini belirtti.

Dünyaca nefret edilen halı bombaları atıldığı alana küçük parçalar halinde dağılıyor ve hepsi patlamıyor. Ancak dokunulduğunda patlayan bu mermiler büyük insan kayıplarına neden oluyor. İsrail'in de Gazze'ye yaptığı saldırılarda bu tür bombalar kullanarak saldırdığı biliniyor. Şimdiye kadar dünyada 111 devlet bu tür mermi ve bombaların üretilmesine karşı yapılan antlaşmayı imzaladı. Bunlar arasında 27 AB üyesi ülkeden 21'i de bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?