banner39

Deutsche Bank vergi kaçaklarına yardımla suçlanıyor

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank'ın vergi kaçakçılarına yardım etmek için Singapur'de 300'den fazla trusts ve naylon firma kurduğu bildirildi.

Avrupa 05.04.2013, 11:34 05.04.2013, 11:34
Deutsche Bank vergi kaçaklarına yardımla suçlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın birinci televizyonu ARD'ye bağlı NDR ve 'Süddeutsche Zeitung' gazetelerinde yeralan bir habere göre Almanya'nın lider bankası Deutsche Bank, Singapur'daki şubesi aracılığıyla offshore merkezlerinde kurduğu trusts ve posta kutusundan ibaret şirketlerle, vergi kaçırmak isteyen Almanlara yardımcı oluyor.

Deutsche Bank bu suçlamaları kabul etmese de 'www.dboffshore.com' isimli internet sitesinde Almanya'da vergi ödemek istemeyenlerin yatırım yapabilecekleri 'cennet adaları' adı verilen yerlerin reklamlarını açık bir şekilde yapıyor. Bu internet sitesinde Madagaskar yakınlarındaki Mauritius adası vergi ödenmeyen bir yer olarak ilgi çekiyor. Deutsche Bank'ın bu adada çalıştırdığı kişi sayısı 1999'dan bu yana 5 kat artarak 200'ü geçti.

Ancak İsviçre'deki her banka hesabının vergi kaçırmak için kullanıldığı ispat edilemediği gibi, Deutsche Bank'ın bu hizmetlerinin de vergi kaçırmak için yapıldığı ısbatlanamıyor. Deutsche Bank da kendisine yapılan suçlamaları kesinlikle reddediyor.

Deutsche Bank'tan yapılan açıklamada, bankanın bu hizmetiyle vergi işlerini düzenlemek isteyen Alman vatandaşlara yardımcı olduğu belirtiliyor. Müşterilerin bu hizmetten yararlanırken vergi kanunlarına uygun olarak hareket etmeleri gerektiği vurgulanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?