banner39

Deutsche Bank'a komisyon soruşturması isteniyor

Alman Sol Parti Fraksiyon Başkanı Sahra Wagenknecht, Deutsche Bank olayında ferdi suçlulardan ziyade kurumun tamamen incelenmesi gerektiğini savundu ve bunun için Federal Parlamentoda bir soruşturma komisyonu kurulmasını taleb etti.

Avrupa 17.12.2012, 17:37 17.12.2012, 17:37
Deutsche Bank'a komisyon soruşturması isteniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank'a mali polisin baskın yapmasından sonra Sol Parti Fraksiyon Başkan yardımcısı Sahra Wagenknecht, bankanın Federal Parlamento tarafından kurulacak bir inceleme komisyonu tarafından soruşturulmasını taleb etti. Deutsche Bank'da ortaya çıkan bir dizi kriminel suçlardan sonra bunun gerekli olduğunu savunan Wagenknecht, 'Vergi kaçakçılığı, faiz dolandırıcılığı, banka kurtarmasındaki yolsuzluklar gibi olaylara hep Deutsche Bank adı karışıyor. Yük sürekli Alman vergi mükelleflerinin sırtına yükleniyor.' ifadeleriyle bankayı eleştirdi.

Deutsche Bank hakkında yapılan inceleme sonuçlarından bazıları kamuoyuna duyuruldu. 'Süddeutsche Zeitung'daki bir habere göre Deutsche Bank, kirli bazı işlere karşı İngiliz Mali Denetleme Kurumu HMRC tarafından uyarılmış. Ancak Deutsche Bank, içişlerine zamanında müdahale edemediğinden, yasal olmayan bir takım işlerin yapılmasını engelleyememiş.

Frankfurt Başsavcılığı, Deutsche Bank'ta çalışan 25 kişi hakkında vergi kaçırmak, kara para aklamak ve bazı suçları örtbas etmek suçlarından soruşturma başlattı. Geçen hafta yaklaşık 500 mali polisin katıldığı bir operasyonla Deutsche Bank'ın Frankfurt'taki binası arandı.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?