banner39

Deutsche Bank'ta yeni işten çıkarmalar gündemde

2008 yılında usulsüz kredi verdiği gerekçesiyle ABD’de yüklü miktarda cezaya çarptırılan Deutsche Bank’ta çok sayıda kişinin işten çıkarılması sözkonusu

Avrupa 14.10.2016, 17:42 14.10.2016, 17:42
Deutsche Bank'ta yeni işten çıkarmalar gündemde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın 6’ncı, Almanya’nın ise en büyük bankası olan Deutsche Bank’ta olumsuz gelişmeler sürüyor.

Geçtiğimiz yılı 6,8 milyar Euro zararla kapatan ve 2008 yılında yaşanan mali krizde usulsüz kredi verdiği gerekçesiyle ABD’de yüklü miktarda cezaya çarptırılan Deutsche Bank’ın çok sayıda kişiyi daha işten çıkarmayı planladığı belirtiliyor.

10 BİN KİŞİ ÇIKARILACAK İDDİASI

İddialara göre, geçtiğimiz yıl 4 bini Almanya’dan olmak üzere dünya genelinde 9 bin çalışanıyla yollarını ayırma kararı alan banka,10 bin kişiyi daha işten çıkarma planları yapıyor. Ekonomi gazetesi Handelsblatt’ta yer alan habere göre, Deutsche Bank Finans Müdürü Marcus Schenk, Eylül ayı içerisinde yapılan işçi temsilcileri toplantısında, maliyeti azaltmak için bankanın aslında 10 bin kişiyi daha işten çıkarması gerektiğini dile getirdi. Bankaya yakın kişilere dayandırılan haberde Schenk’in bunu somut plan olarak değil, fikir jimnastiği olarak dillendirdiği de belirtiliyor.

Handelsblatt, Schenk’e atfedilen düşüncenin Deutsche Bank CEO’su John Cryan’ın hedefleriyle örtüştüğünü yazdı. Gazete, Cryan’ın geçtiğimiz aylarda bankanın rakiplerine göre yüzde 25-30 oranında daha fazla personel barındırdığını söylediğine dikkat çekti. 50 bin personele sahip Almanya’nın ikinci büyük bankası Commerbank’ın yaklaşık yüzde 20 küçülerek 9 bin 700 kişiyi işten çıkarma kararı adığına vurgu yapılan haberde, 100 bin dolayında personeli olan Deutsche Bank’ın, daha önce 9 bin kişiyi çıkarmasına ilaveten 10 bin kişiyle daha yollarını ayırma kararı alması durumunda aynı oranda küçülmüş olacağı bilgisi yer aldı.

Uzun süreden beri mali sıkıntı çeken bankanın hisseleri son günlerde ilk kez 10 Euro’nun altına (9,90 Euro) inmişti.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?