banner15

Devlet yardımı alan yüzbinlerce Alman bunalımda

Almanya'da sosyal yardım alan yüzbinlerce kişinin alkol, uyuşturucu, aşırı borçlanma gibi birçok problemleri bulunduğu bildirildi.

Devlet yardımı alan yüzbinlerce Alman bunalımda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da işsizlik parasıyla sosyal yardımın birleştirildiği 'Hartz 4' adı altındaki devlet yardımı alan 2 milyon kişinin çeşitli problemler yaşadığı bildirildi. Başta psikolojik problemler olmak üzere yüzbinlerce kişi alkol ve uyuşturucu mübtelası, aşırı borçlu ve tüm bu problemlerden dolayı çevresindeki insanlarla geçim sıkıntısı içinde bulunuyor.

Mayıs 2014 kayıtlarına göre, Almanya'da çalışabilecek durumda olduğu halde iş bulamayan ve bundan dolayı devletten işsizlik parası ve sosyal yardım almak zorunda kalan insanların sayısı 4 milyondan fazla.

Alman Sendikalar Birliği DGB, Federal İş Kurumunun 2012 rakamlarına dayanarak 2 milyondan fazla Hartz 4 alıcısının borç ve uyuşturucu/alkol alışkanlığı problemleri bulunduğunu bildirdi. Bu insanların çoğunluğu mahalli idareler tarafından ihmal ediliyor. 2012 rakamları, geçen iki yıl içinde çok fazla bir değişiklik olmadığı için halen geçerli.

Hartz 4 alanlardan 1,1 milyonu aşırı borçlanmış durumda, fakat Federal İş Kurumu İstatistik Dairesi BA'nın verdiği bilgiye göre, bunlardan yalnızca 32 bin 500 ile mahalli yönetimler ilgileniyor. DGB'nin tahminlerine göre yaklaşık 450 bin Hartz 4 alıcısı da uyuşturucu mübtelası, bunlardan yalnızca 9 binine, uyuşturucudan kurtulması için yardımcı olunuyor. Aynı şekilde yardıma muhtaç insanlardan 900 bini de psikolojik rahatsızlıklar içinde ve yalnızca 20 binine bu konuda yardım ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 16:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48