banner39

Devletten geçinen Alman sayısı giderek artıyor

Almanya'da, işsizlik parası ile sosyal yardımların birleştirilerek 'Harz 4' adı ile yardım ödenmesine başlanmasından bu yana, devletten sosyal yardım alanların sayısı büyük oranda arttı.

Avrupa 29.10.2014, 11:36 29.10.2014, 11:36
Devletten geçinen Alman sayısı giderek artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 'Harz 4' uygulamasının başlamasından bu yana sosyal yardım alanların sayısının rekor düzeyde arttığı bildirildi. Federal İstatistik Dairesinin bildirdiğine göre, geçen yılın sonunda 370 bin 300 kişi sosyal yardım aldı. Böylece sosyal yardım alanların sayısı yüzde 8,1 oranında arttı. Harz 4 adı verilen işsizlik parası artı sosyal yardım alanların sayısı ise, ülke nüfusunun yüzde 7,5'ini oluşturuyor, yani 6 milyondan daha fazla.

Harz 4'ün dışındaki türden sosyal yardım alanların sayısı 2005'ten bu yana yüzde 30'dan fazla arttı. Bu tür sosyal yardım alanların üçte ikisi yaşlılar ya da engellilerin bakıldığı yurtlarda kalanlar. Bunların dışındakiler ise çalışamayanlar, uzun süredir hasta olanlar, erken emekliler ya da uzun bir süreden beri evsiz kalanlardan oluşuyor.

Almanya'da en fazla sosyal yardım almak zorunda kalanlar, Hamburg, Mecklenburg-Vorpommern ve Sachsen-Anhalt Eyaletlerinde yaşıyorlar. En az sosyal yardıma muhtaç kişilerin yaşadığı eyalet ise Baden-Württemberg.

Federal İstatistik Dairesinin bildirdiğine göre Almanya'da halen her altı kişiden biri yoksulluk tehdidi altında yaşıyor. Böylece nüfusun yüzde 16,1'i, yani yaklaşık 13 milyon insan yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. 2012'den beri bu sayının değişmediği bildirildi. Almanya'daki standartlara göre yoksulluk sınırı yalnız yaşayanlarda aylık net gelirin 979 Avrodan aşağı düşmesiyle, 4 nüfuslu bir ailede de 2056 Avrodan aşağı düşmesiyle başlıyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?