Dini hayata Fransız giyotini

Fransa'da İslam'ın yerini ve laikliği tartışmaya açan iktidar partisi, başörtüsü ve dini simgelere yasağı da içeren 26 öneriyi masaya yatırdı

Dini hayata Fransız giyotini

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP), Fransız kimliği tartışmasının ardından bu kez İslam ve laikliği tartışmaya açtı. 'Fransa'da İslam'ın Yeri' adlı tartışma dün başkent Paris'te düzenlendi. 'Laiklik: Birlikte daha iyi yaşamak için' temalı toplantıda UMP'nin 26 maddelik önerisi ele alındı.

Önerilerin önümüzdeki süreçte yasalaşması beklenirken, öneriler arasında, başı örtülü annelerin çocukların okul gezilerine eşlik edememeleri, domuz etine 'hayır' denilememesi de var.

Önerilerden bazıları şöyle:

* Anaokullarındaki personel dini simgeler taşımamalı.

* Veliler başörtülü olarak okul gezilerine katılmamalı.

* Okul müfredatlarında laiklik eğitimi zorunlu olmalı.

* Tüm kamu çalışanlarının laiklik ilkesine uyması zorunlu kılınmalı.

* Kadınların erkek doktordan tedavi görmek istememesi engellenmeli.

* Kanun kamu servislerinin düzenini etkilememeli ancak dini tatiller (sınav tarihleri ve özel günlere denk gelenler) ve genel yiyeceklerde (helal et tercihi dahil vejetaryan mönülerde) değişiklik yapılabilir.

* Okul müfredatlarındaki zorunlu programlara herkes katılmak zorunda. Kızlarının mayo giymesini istemeyen aileler çocuklarını yüzme sınıfından alamayacak.

* Cami dışında namaz yasaklanmalı. Belediyelere daha fazla cami inşası ve mezarlıklarda farklı dinlere uygun kabristan yapılması için ödenek ayrılmalı.

UMP'nin bu girişimi, 2012'deki genel seçimler öncesinde Sarkozy'nin oy kaygısına ve etkisini arttıran aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin önüne geçme amacına bağlanıyor.

Uygulamalara destek veren İçişleri Bakanı Claude Gueant, "Ülkede İslam'a inananların sayısının artması ve bazı davranışlarının bir sorun teşkil ettiği doğrudur" dedi. Gueant, laiklik yasasının, 'Müslümanların sayısının az olduğunu 1905'te kabul edildiğini, ancak şimdi bu sayısının 6 milyonu bulduğunu, bunun da 'sorun yarattığını' dile getirmişti.

Bunun üzerine partinin eski Genel Sekreteri François Holland, "Gueant ne zaman ağzını açsa polemik çıkıyor. Müslümanlar hakkında konuşma takıntısı var" yorumunu yaptı. İnsan hakları örgütü SOS Racisme, Gueant hakkında dava açacaklarını belirtirken, muhalefetteki sosyalistler de bakanın provokasyonunu eleştirdi.

MÜSLÜMANLAR TEPKİLİ

Halk Hareketi İçin Birlik Partisi (UMP) tarafından düzenlenen toplantıya ilk itiraz Başbakan François Fillon'dan geldi ve Fillon toplantıya katılmadı. Toplantının ardından yayınlanan bir kamuoyu araştırmasında, Sarkozy'nin yüzde 30 oranıyla rekor düşüş yaşadığı, Fillon'un ise yüzde 53 ile öne geçtiği sonucu çıktı.

Yaşanan son tartışmalar, Fransa'daki beş milyon müslüman arasında da huzursuzluğu artırdı.  Müslümanlar Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin partisine "İslam dinini hedef aldığı" gerekçesiyle tepki gösterdi.

 "Banlieues Respect" grubunun sözcüsü Hassan bin Mübarek, "Bu tartışmanın tek amacı UMP'yi seçimlerden önceki bir yıl boyunca gündemde tutmaktır" dedi. Mübarek tartışmanın ülkede İslamofobiyi besleyeceğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 15:48
banner53
YORUM EKLE

banner39