banner39

Dinleme skandalı İspanya'ya da sıçradı

İspanya Başbakanı Rajoy ''ABD'nin İspanya'yı dinlediğine ilişkin kesinlik yok'' dese de konuyla ilgili bilgi almak üzere ABD'nin Madrid Büyükelçisi'nin çağrılacağını duyurdu

Avrupa 25.10.2013, 16:32 25.10.2013, 16:32
Dinleme skandalı İspanya'ya da sıçradı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) birçok ülkenin liderlerini dinlediği iddiaları İspanya'ya da sıçradı.

Brüksel'de bulunan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ''Hükümet olarak, ABD'nin İspanyol siyasi liderlerini dinlediğine ilişkin elimizde bir delil yok'' dedi. Rajoy, her şeye rağmen Avrupa'da gündemde olan ve bazı İspanyol gazetelerinin de ortaya attığı iddialarla ilgili olarak bilgi almak için Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo'ya, ABD'nin Madrid Büyükelçisi James Costos'u bakanlığa çağırma talimatı verdiğini söyledi.

''Casusluk, dostluk ve ittifakla bağdaşmıyor'' diyen İspanya Başbakanı, ABD ile ilgili iddiaların doğru çıkması durumunda, ''Ben İspanya Başbakanıyım ve ne zaman karar almam gerekirse en sağlam şekilde alırım'' görüşünü savundu.

Casusluk skandalı gibi bir olayda AB'nin ortak karar almasını beklemeden AB ülkelerinin bireysel hareket edebileceklerini kaydeden Rajoy, ''Bu tür kararlar, AB'ye ait değildir, üye ülkeler ayrı da hareket edebilirler. Fransa ve Almanya bir karar aldı, biz aynısını ya da daha farklı bir şeyi söyleyebiliriz'' şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?