banner39

Dinleme skandalı İtalya'ya da sıçradı

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerini ve liderlerini dinlediğine yönelik iddialar İtalya'ya da sıçradı.

Avrupa 24.10.2013, 20:24 24.10.2013, 23:54
Dinleme skandalı İtalya'ya da sıçradı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'li gazeteci Glenn Greenwald, İtalya'nın önemli haftalık dergilerinden Espresso'ya verdiği demeçte, "NSA, aralarında İtalya'nın da bulunduğu pek çok Avrupa ülkesinde casusluk faaliyetlerini yürüttü" dedi.

Greenwald'in sözleri, İtalyan medyasında geniş yer bulurken, ülkede yarın satışa çıkacak derginin haberinde, NSA eski sistem analisti Edward Snowden'in elindeki belgelerde İtalyan iletişim kaynaklarına dair pek çok bilginin olduğu ifade edildi.

Greenwald'in ifadelerine göre, İtalya'yı sadece ABD'li ajanlar değil İngiliz ajanlar da dinlemiş. ABD'li ajanlar tarafından geliştirilen "Prism" sistemine benzer özellikleri bulunan "Tempora" sistemiyle İngilizlerin, İtalya'nın telefon ve internet trafiğini taşıyan fiber optik kablolara erişerek dinleme yaptığı ileri sürüldü.

İngilizlerin telefonları, yabancı hükümetlerin siyasi, askeri ve ekonomik niyetlerini öğrenmek maksadıyla dinledikleri aktarılırken, Snowden'in belgelerinin İtalyan ajanlarının da belge toplanmasında rol oynadığı belirtildi. Derginin haberinde, küresel casusluk faaliyetlerinin, İtalya'da terminalleri olan denizaltından geçen 3 ana fiber optik kablo ile aktarılan verilerden yapıldığı ifade edildi.

İtalya'nın da dinlendiği ve İtalyan ajanlarının da bu faaliyetlerin içinde yer aldığına dair iddialar karşısında İtalyan hükümetinden henüz bir ses çıkmazken, dün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşen İtalya Başbakanı Enrico Letta'nın konuyla ilgili şeffaflık talep ettiği, Kerry'nin de dinleme iddiaları karşısında süreci gözden geçireceklerini söylediği belirtildi.banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?