banner39

Dışarıyı tercih eden Alman şirketler giderek artıyor

Yurtdışına yatırım yapan Alman şirketleri sayısı şimdiye kadar hiç görülmedik oranda arttı. Bu yıl Almanya dışındaki yatırımlarıyla 300 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklar.

Avrupa 30.03.2013, 14:11 30.03.2013, 14:11
Dışarıyı tercih eden Alman şirketler giderek artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman sanayi firmalarından her ikisinden biri yurtdışında yatırım yapmak istiyor. Alman Sanayii ve Ticaret Odası DIHK tarafından yapılan bir ankete göre, imalat yapan 2 bin 500 işletmeden yüzde 46'sı dışarıya adım atmayı planlıyor. Geçen yıla göre bu oran yüzde 2 arttı.

Şimdiye kadar üretimlerini yurtdışında yapmaya başlayan Alman şirketlerinde 6 milyondan fazla kişi çalışıyor. DIHK Genel Müdür yardımcısı Volker Treier, 'Die Welt' gazetesine verdiği demeçte bu yıl yapılacak yatırımlarla 300 bin kişiye daha, Almanya dışında iş sağlanacağını bildirdi.

Treier, ancak bu yıl Almanya dışına yatırım yapan şirketlerin kullanacakları para miktarının geçen yıla oranla daha az olduğunu, Avro bölgesindeki krizin neden olduğu güvensizliğin ekonomiyi olumsuz etkilemeye devam ettiğini söyledi.

Alman sanayi şirketlerinin bu yıl da başlıca hedef ülkesi Çin. Almanlar tarafından dışarıya yapılan yatırımların yüzde 43'ü Çin'de gerçekleştiriliyor. Özellikle otomobil, yüksek teknoloji ve makina üretimi Çin'e kaydırılıyor. Çin'in ucuz pazar olmaktan çıkarak yüksek kaliteli üretimin yapıldığı bir ülke olmak istediğini ifade eden Treier, giderek yükselen hayat standardının Çin pazarını daha çekici hale getirdiğini belirtti.

Avro krizine rağmen, Alman şirketlerinin dışarda yaptıkları yatırımların yüzde 40'ını oluşturan AB ülkeleri ikinci sırada yeralıyor. Güney Amerika, Doğu Avrupa ve Çin'in dışındaki Asya'ya olan ilgi giderek azalıyor. Kuzey Amerika'da ilk defa Alman firmaların tercih ettiği ülkeler arasında üçüncü sıraya yükseldi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?