banner39

Dışişleri bakanları biraraya geldi

Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası konusunda varılan mutabakatın ardından BMGK daimi üyesi 3 ülke ABD, İngiltere, Fransa ile Türkiye'nin dışişleri bakanları bir araya geldi.

Avrupa 16.09.2013, 19:29 16.09.2013, 19:29
Dışişleri bakanları biraraya geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası konusunda varılan mutabakatın ardından BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi üç ülke ABD, İngiltere, Fransa ile Türkiye'nin dışişleri bakanları ilk kez P3+1 formatında bir araya geldiler. 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bugün Paris'te görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye'deki krizin tüm boyutlarına dair kapsamlı bir istişarede bulunan bakanların görüşmesi bu formattaki ilk toplantı olma özelliğini taşıdı.

Toplantıda ilk olarak ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'de rejimin elindeki kimyasal silahların imhasına ilişkin olarak Rusya ile varılan mutabakatın ayrınılarını ve sürecin gelişimini anlattı. Ardından ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanları, önümüzdeki günlerde BM Güvenlik Konseyi'nde atmayı öngördükleri adımlar ve hazırlayacakları karar tasarısı hakkında bilgi verdiler.

"TÜRKİYE KİLİT ÜLKE"

Her üç bakan da Türkiye'nin Suriye'deki duruma ilişkin kilit bir konumda bulunduğunu ve bu çerçevede Türkiye'nin görüş ve kaygılarına büyük önem verdiklerini belirterek, önümüzdeki dönemde izlenecek hareket tarzına dair Bakan Davutoğlu'nun kanaatlerini sordu.

Davutoğlu, ABD ile Rusya arasında varılan kimyasal silahlara ilişkin mutabakatı Türkiye'nin olumlu bir adım olarak gördüğünü belirtti. Ancak rejim tarafından kimyasal silah kullanılmadan gerçekleştirilen saldırı ve katliamlara ilişkin derin kaygıların devam ettiğini vurgulayan Davutoğlu, bir yandan kimyasal silah imha süreci uygulanırken, diğer taraftan rejimin halkına yönelik şiddetinin ve akan kanın durdurulması için etkin adımlar atılması gereğine dikkat çekti.

CENEVRE 2'NİN ŞARTLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Daha sonra dört bakan, Suriye'deki krize siyasi bir çözüm bulunması çabaları çerçevesinde Cenevre'de düzenlenmesi öngörülen toplantının hangi şartlar ve parametreler dahilinde yapılabileceği hususunda kapsamlı bir istişare yaptılar. Bu çerçevede Davutoğlu, özellikle dün Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) yetkilileriyle Ankara'da yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, muhalefetin konuya ilişkin görüş ve beklentilerini paylaştı. 

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin ayrılmasının ardından Hague, Fabius ve Davutoğlu görüşmelerine çalışma yemeğinde devam etti. Daha önce konuşulan konular yemekte daha derinlemesine ele alındı. Üç bakan, özellikle gelecek dönemde atılabilecek adımlara ilişkin somut değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu'nun Paris'te bu toplantılardan sonra Suudi Arabistan ve Katar Dışişleri Bakanları ile ayrı ayrı ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

 

 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?