banner15

DİTİB'den Somali'ye 2,8 milyon Euro

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği düzenlediği yardım kampanyasında Somali için 2,8 milyon Euro topladı

DİTİB'den Somali'ye 2,8 milyon Euro

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Dere, Afrika'ya yardım kampanyasıyla 2,8 milyon Euro topladığını bildirdi.

DİTİB, Ramazan Bayramı'nın üçüncü gününde Köln'deki genel merkezde, DİTİB çalışanları, din görevlileri, DİTİB dernek başkanları, Türk ve Alman basınının katılımıyla bir bayramlaşma programı düzenledi. DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Dere, burada DİTİB'in Ramazan ayındaki faaliyetleri, Köln'deki Merkez Camii inşaatında gelinen aşama ve hedeflerle ilgili bir değerlendirme konuşması yaptı. Dere, bir Alman gazetecinin sorusu üzerine inşaatı süren ve 25 milyon Euro'ya mal olacak olan DİTİB Merkez Camii ve Kültür Merkezi'nin bütün kompleks olarak Almanya'daki en büyük yapı olmakla birlikte cami kısmının sanıldığı gibi büyük olmadığı ifade etti. Özellikle bayramlarda bütün cemaatin camiye sığamayacağını ve bir kısmının namazı dışarıda kılacağını söyledi.

İnşaatı süren DİTİB Merkez Camii'nin ibadet için hazırlanan bölümünde gerçekleşen bayramlaşma töreni din görevlisi Süleyman Tenker'in Kur'an tilaveti ile başladı. Daha sonra bir konuşma yapan DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Dere, Ramazan ayında geçici çadır camiden buraya geçmeye karar verdiklerini bildirerek, buna imkan veren Köln Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Bu toplantının bir amacının Ramazan'da yapılanlarla ilgili bir değerlendirme olduğunu belirten Dere, Ramazan'da binleri bulan etkinliklerle Müslümanlarla Alman toplumunun buluşturulduğunu kaydetti. Bu Ramazan'da ağırlıklı konu olarak "komşuluğu" belirlediklerini ve bunu pratiğe döktüklerini bildiren Dere, "Komşuluk ne etnik köken, ne dil, ne de dine bakar, böyle bir ayrım yapar. Gelecekte de komşuluk ve kişisel ilişkilere ağırlık vereceğiz." dedi.

Almanya'da İslam dini ile ilgili yanlış anlaşılmalar ve ön yargıların mevcut olduğunu bildiren Dere, yönetim olarak DİTİB derneklerine bu yanlış bilgilerin düzeltilmesi yönünde gayret sarf etmelerini tavsiye ettiklerini belirtti. Dere, "Biz doğru İslam'ı icraatlarımızla göstermeye çalıştık. İslam inanç, bilgi ve pratiğiyle her toplumda harmoni içinde uygulanabilir olduğunu Ramazan'da da gösterdik. Nitekim İslam, kendi tarihinin başından beri böyle olmuştur. Camilerde evrensel değerlere vurgu yapıyoruz, ki onlar zaten İslam'ın içinde vardır" ifadelerini kullandı.

Somali'deki açlığın korkunç boyutlara vardığını hatırlatan Dere, "Cemaatimizi bu konuda duyarlılığa çağırdık. DİTİB'in cemaati Somali ile ilgili yardım aksiyonumuza büyük destek verdi ve şimdiye kadar 2,8 miyon Euro sadece Afrika'ya yardım aksiyonumuz için toplandı. Bunun üçte birini Türkiye üzerinden Somali'ye yolladık. Bir gemi şu anda Somali'ye gıda maddeleri götürmek üzere yolda. Geriye kalan yardımla ilgili bir teknik komisyona da danışarak, Somali'ye de giderek orada kalıcı hangi yapılar kurabileceğimize bakacağız. Topladığımız yardımın üçte ikisini Alman yetkililere de danışarak Somali'de kalıcı şeyler yapmak için kullanacağız" dedi. Diğer yandan DİTİB'in burslar vermeye devam edeceğini belirten Dere, özellikle çok ihtiyaç duyulan bir alan olan İslam teoloji eğitimi alanlara ağırlık verildiğini aktardı. DİTİB Merkez Camii inşaatını gelecek yıl Mayıs ayında bitirmeyi hedeflediklerini aktaran Dere, bir Alman gazetecinin, Merkez Camii'nin Almanya'nın en büyük camisi olup olmadığını sorması üzerine ise, "Burası sadece bir cami değil, aynı zamanda bir kültür merkezi. Sadece cami kısmı olarak bakarsak ben, bu camiyi Almanya'nın en büyük camisi olarak nitelendirmem. Kapasiteye bakarsak Almanya'da aynı veya daha büyük kapasitede camilerimiz var. Ama mimari ve caminin yanı sıra ek birimler, kurumlar olarak bakarsak belki de burası en büyük komplekstir Almanya'da. Yılın normal zamanlarında bu caminin kapasitesi yeterli olacaktır ama, böyle bayram günlerinde cami yeterli olmayacaktır. Bir çok camide bayram namazlarında içerdeki kadar cemaat caminin dışında namaza katılmaktadır." dedi

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 17:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35