banner39

Diyanet'ten Alman yazarın suçlamalarına tepki

Alman yazar Wallraff'ın Köln Merkez Camii ile ilgili Başbakan Erdoğan'a yaptığı suçlamalara, Diyanet'in Avrupa şubesinden tepki var

Avrupa 30.10.2013, 12:02 30.10.2013, 12:31
Diyanet'ten Alman yazarın suçlamalarına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Köln şehrinde 2009 yılından beri inşaatı devam eden Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB'in merkezindeki büyük cami ile ilgili Almanlardan gelen eleştirilere DİTİB tarafından internet sitesinde cevap verildi. Alman yazar Günter Wallraff, cami inşaatının duraksamasının Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'deki İslamlaşma politikasından kaynaklandığını iddia etmişti. Ayrıca Kardinal Meisner de caminin 'Türk paralel toplumunun tezahürü' olduğunu öne sürmüştü.

DİTİB tarafından internet sitesinde yapılan açıklamada, 'Çeşitli aktörlerin cami inşaatı ile ilgili aymazlıkları' başlığı altında Wallraff'ın 'irticai meyiller'den dolayı inşaatın durduğu iddiasının üzücü olduğu belirtildi. Meisner'in sarfettiği sözlerin de, 'Camiyi Hristiyanlar inşaa edip, iç mimarisini düzenledikleri ve gözetim altında tuttukları sürece, cami iyidir!' anlamına geldiği, bunun da kısaca vesayet altına almak olduğu belirtildi.

DİTİB'in açıklamasında teşkilat olarak kendilerinin dini ve sosyal hizmetlerde büyük bir açılım gösterdikleri, dini cemaatler, toplum ve komşularla diyalog halinde olmaya özen gösterdikleri ifade edildi. Wallraff ve Kardinal Meisner'in de inşaatı yerinde görmeleri için defalarca davet edildikleri, ancak daveti kabul etmedikleri kaydedildi.

Ayrıca daha önce yapılan açıklamalarda da, iç mimariden önce caminin hızlı bir şekilde aşamalı olarak hizmete açılması için çalışmalar yapıldığının belirtildiği tekrarlandı. Caminin ibadete açılmasının yıllara yayılmış bir konsept olduğu vurgulanarak iç mimarisinin de sanatsal özellikleri ile zaman içinde gelişeceği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?