banner39

banner35

Doğruysa bir ilk olacak: Macaristan'ın Suriye'de elçilik açacağı iddiası

İç savaşın 8 yılı aşkın bir süredir devam ettiği Suriye ile ilgili son dakika iddiası kulislerde yankılanıyor. ABD'nin çok satan gazetelerden Wall Street Journal, AB ülkesi Macaristan'ın Suriye'de diplomatik temsilcilik açmak için temaslarda bulunduğunu yazdı. Diplomatik kaynaklara dayandırılan bu gelişme eğer gerçek olursa bir ilk yaşanmış olacak.

Avrupa 11.09.2019, 13:08
Doğruysa bir ilk olacak: Macaristan'ın Suriye'de elçilik açacağı iddiası

Tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşayan Suriye ile ilgili ilginç bir iddia uluslararası kamuoyunun gündemine son dakika olarak düştü. Yaşanan çatışma, savaş ve krizler devam ederken Avrupa Birliği üyesi Macaristan’ın bir süredir Suriye ile diplomatik ilişkileri geliştirmek için çalışmalar yaptığı ortaya çıktı.

Esad rejimine mesafeli duran Avrupa ülkelerini kızdıracak bu gelişme ile ilgili olarak iddiaları Brüksel ve Beyrut’taki diplomatlar ortaya attı. Bazı AB ülkeleri Suriye ile ilişkilerini korurken, eğer Macaristan Suriye’de bir diplomatik temsilcilik açarsa bu bir ilk olacak zira Avrupa Birliği ülkeleri arasında sadece Çekya’nın diplomatik temsilciği bulunuyor.

Haberde Beyrut’ta görevli olan Avrupalı bir diplomatın, “Macaristan’ın bu hamlesi çok rahatsız edici” sözlerine yer verilirken ismini açıklamayan bir AB ülkesi diplomatı, “Sonuçta bu her ülkenin tek başına verebileceği bir karar. Fakat bizce şu an atmosfer uygun değil” dedi. Macaristan hükümeti konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Aşırı sağcı Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Suriye’deki bazı Hristiyan toplulukların üst düzey temsilcileriyle görüştüğü belirtilirken, Macaristan’ın ülkede yaşayan Hristiyanlara yardım edeceği belirtildi. Avrupalı bir diplomatın, “Budapeşte’nin ulusal sporu Brüksel’i sinir etmektir” açıklaması dikkat çekti.

Çekya, Suriye’de büyükelçisini çekmemiş ve bu sayede bölgede büyükelçisi olan tek AB ülkesi olurken, Romanya’nın Suriye büyükelçisi Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta görevine devam ediyor. Bulgaristan’ın diplomatik ilişkileri de maslahatgüzar seviyesinde. Eğer Macaristan bir büyükelçilik açarsa bu, bir ilk olarak tarihe geçecek ve AB içinde çatlağa sebebiyet verebilecek.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?