banner39

Doğu Almanyalı öğretmenler grevde

Doğu Almanya eyaletlerinde binlerce öğretmen grev yapıyor, okullarda dersler iptal edildi, öğretmenler batıdaki meslektaşlarıyla aynı maaşı almak istiyor

Avrupa 09.03.2011, 14:41 09.03.2011, 14:45
Doğu Almanyalı öğretmenler grevde

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya eyaletlerinde çalışanlar için görüşmelere başlanmadan bir gün önce, dün Doğu Almanya’da binlerce öğretmen greve başladı. Saksonya, Saksonya-Anhalt, Brandenburg ve Meckelnburg-Vorpommern eyaletlerinde grev yapan öğretmenler kendilerine de batıdaki meslektaşları ile aynı ücretin ödenmesini istiyor.

Öğretmenler Sendikası GEW’nin bildirdiğine göre Saksonya Eyaletinde uyarı grevine yaklaşık 20 bin öğretmen katıldı. Okulların dörtte üçünde dün ders yapılmadı. Mecklenburg-Vorpommern Eyaletinde yaklaşık 4 bin memur işi bıraktı. Çoğunlukla öğretmenlerin katıldığı grev sonucu okulların yarısında kısmen dersler iptal edildi. Brandenburg’ta ise GEW, dün dördüncü dersten sonra çalışanları toplantıya çağırdı. Saksonya-Anhalt Eyaletinde de protesto gösterileri yapıldı.

Bugünden itibaren Cuma gününe kadar sendikalarla eyalet temsilcileri Potsdam’da görüşmeler yapacaklar. Sendikalar, tüm Almanya’da 600 bin memur için maaşlara 50 Avro zam yapılmasını, ilaveten de maaşların yüzde 3 oranında artırılmasını talep ediyor. Eyalet temsilcileri bu talebi reddetmekle beraber alternatif bir teklifte de bulunmadılar. Geçtiğimiz günlerde küçük çaplı uyarı grevleri yapıldı.

Meckelnburg-Vorpommern Eyalet Maliye Bakanı Heike Polzin, Schwerin şehrinde 4 bin göstericiye hitaben yaptığı konuşmada, ‘Potsdam’da görüşmeler ciddi olursa ve bir sonuç çıkarsa, bundan siz de biz de memnun olacağız.’ dedi. Polzin, görüşmelerin sağduyulu bir anlayışla yapılacağından emin olduğunu da belirtti.

Görüşmeleri yönetecek Aşağı Saksonya Maliye Bakanı Möllring ise hafta sonu yaptığı açıklamada sendikaların taleplerinin karşılanmasının imkansız olduğunu söyledi. Möllring, işveren temsilcilerinin üçüncü turda yeni bir teklif yapıp yapmayacakları konusunda bir bilgi vermedi.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?