banner39

Doğu Ukrayna'da ağır silahlar cepheden çekiliyor

Minsk'te yapılan AGİT toplantısında Ukrayna'nın doğusunda ağır silahların cepheden geri çekilmesi konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi

Avrupa 30.09.2015, 08:09 30.09.2015, 08:09
Doğu Ukrayna'da ağır silahlar cepheden çekiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ukrayna'nın doğusundaki ağır silahların cephe hattından geri çekilmesiyle ilgili anlaşma sağlandığını duyurdu.

AGİT'ten yapılan açıklamada, Üçlü Temas Grubu Güvenlik Çalışma Grubu'nun Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te bir araya geldiği ve tarafların Ukrayna'nın doğusunda tanklar, 100 milimetreden küçük kalibreli toplar ile 120 milimetre kalibreye kadar havan toplarının cephe hattından geri çekilmesi konusunda anlaştığı bildirildi.

AGİT Dönem Başkanı ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, anlaşmanın barış sürecinin devam etmesine yönelik iyi bir sinyal olduğunu kaydetti. Anlaşmanın, ateşkesin genişletilmesine katkı sağlayacağını belirten Daciç, "Şimdi, bütün taraflar arasında güven seviyesini yükseltme ve siyasi, insani ve ekonomik alanlarda önlemlerin uygulanmasını daha fazla artırma zamanıdır" ifadelerini kullandı.

Minsk anlaşmasının uygulanmasına giden adımların hayata geçirilmesini isteyen Daciç, katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Ukrayna, Rusya ve AGİT temsilcilerinden oluşan Üçlü Temas Grubu, Mayıs 2014'te Ukrayna'nın doğusundaki krizle ilgili diplomatik çözümün kolaylaştırılması amacıyla kurulmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?