banner39

Donbas seçimlerinde Rusya ile uzlaşılamadı

Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rus yanlısı ayrılıkçı tarafından kontrol edilen bölgelerde yerel seçimlerin yapılması konusunda Berlin'de bir araya gelen Normandiya Dörtlüsü anlaşamadı

Avrupa 13.05.2016, 15:51 13.05.2016, 17:03
Donbas seçimlerinde Rusya ile uzlaşılamadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Normandiya dörtlüsünün biraraya geldiği Berlin toplantısında Ukrayna'nın doğusundaki Donbas’da seçim konusunda anlaşma sağlanamadı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin Berlin'de yapılan Norman Dörtlüsü dışişleri bakanları toplantısında, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde yapılması planlanan seçimlerde Kiev hükümetinin talep ettiği şartlar konusunda Rus tarafı ile bir uzlaşmaya varılamadığını söyledi.

Klimkin, Rus tarafının bu seçim için kanun taslağını sunduğunu belirterek, “ancak ben kendi önerilerimizi sundum" dedi. "Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a biz Ukrayna mevzuatına göre kendi yasalarımızı yazma yeteneğine sahibiz ve bu konuda kimsenin yardımına ihtiyacımız yok” dediğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da konu hakkında, Donbas seçimlerin yapılması için bir dizi koşulların yerine getirilmesi gerektiğini açıkladı. Lavrov, "Donetsk ve Lugansk bölgeleri ile koordine edilen bir yasa kabul edilmelidir. Ve tabii ki af ilan edilmedikçe hiçbir seçim mümkün değildir" dedi.

Berlin'de toplantı arifesinde, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Rusya’ya AB yaptırım tarihinin bitimi olan Temmuz ayı sonuna kadar doğu Ukrayna'nın Rus yanlısı ayrılıkçı tarafından kontrol edilen bölgelerde yerel seçimlerin düzenlenmesini teşvik edeceklerini bildirmişti.

Alman bakan, ateşkes konusunda Minsk anlaşmasının uygulanmasının, siyasi sorunların, örneğin seçim sorunu sürecinin "bir salyangoz hızı ile “ ilerlediğini kaydetmişti. “Bu süreç bu şekilde devam edemez” açıklaması yapmıştı.

Ukrayna’daki sorunları çözmeye yönelik oluşturulan Normandiya Dörtlüsü; Rusya, Almanya, Fransa ve Ukrayna’dan oluşuyor.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?