banner15

Donbas'a Kırım Tatar bayrağı dikildi

Müslümanların kutladığı Kurban Bayramı vesilesiyle Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde bulunan bir tepeye Kırım Tatar bayrağı dikildi

Donbas'a Kırım Tatar bayrağı dikildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna’nın doğusunda terörle mücadele operasyonunun gerçekleştirildiği Donbas bölgesinde Gorlovka ve Toretskoye yerleşim yerlerinin arasındaki cephenin ön hattında bulunan bir tepeye, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov tarafından gönderilen Kırım Tatar bayrağı dikildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ukrayna milletvekili Natalya Velesova, Kırım Tatar bayrağının, Müslümanların kutladığı Kurban Bayramı vesilesiyle dikildiğini belirtti.

QHA'da yer alan haberde Natalya Velesova, “Ayrıca Toretskoye köyünde Kurban Bayramı vesilesiyle kutlama etkinlikleri düzenlendi. Etkinliklere Müslümanların yanı sıra diğer din temsilcileri de katıldı. Bu tür etkinlikler, stereotipleri (önyargıları) yıkıyor, insanların ulusal ve dini azınlıkların temsilcileri ile daha yakından tanışmasına yardımcı oluyor, toplum üyeleri arasında güven ortamı tesis ediliyor” diye kaydetti.

Daha önce Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ve Vinnitsa şehrinde Kurban Bayramı vesilesiyle kutlama etkinliklerinin düzenlendiği bildirilmişti. Rus işgali altında bulunan Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı İlmi Ümerov ve Kırım Tatar milli hareketi aktivistleri, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “26 Şubat davası” kapsamında tutuklanan ve bir buçuk senedir hapiste tutulan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ün anne ve babasını ziyaret ederek Kurban Bayramlarını kutladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 11:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35