banner39

Dondurucu kış geri geliyor

Mart ayı Avrupa’da oldukça soğuk geçti, ancak uzmanlar bunun sadece bir başlangıç olduğu görüşünde.

Avrupa 26.03.2013, 22:02 27.03.2013, 10:46
Dondurucu kış geri geliyor

Mart ayı Avrupa’da oldukça soğuk geçti, ancak uzmanlar bunun sadece bir başlangıç olduğu görüşünde. Gelecekte Avrupalıları daha sert kışlar bekliyor.

İklim araştırmacıları, şu anda Avrupa'daki dondurucu soğukları önümüzdeki yıllarda daha fazlasının takip edeceğini düşünüyor.

Potsdam İklim Sonuçlarını Araştırma Enstitüsü'nden Prof. Stefan Rahmstorf, Avrupa genelinde 2012 şubat ayı ve bu yılın mart ayında olduğu gibi aşırı soğuklar yaşandığını kaydedediyor. Pek çok çalışmanın bu durumu öngördüğünü belirten Prof. Rahmstorf, soğukların nedeni olarak ise küresel ısınmayla giderek daha fazla buzulun erimesini gösteriyor.

Potsdam İklim Sonuçlarını Araştırma Enstitüsü'nden bir başka araştırmacı Prof. Vladimir Petoukhov, daha 2010 yılında yaptığı bir model hesaplamada, Avrupa ve Asya'nın kuzeyinde kış aylarının üç kat daha sert geçeceğini belirtmişti.

ABD'li bilim insanları da bu model tahmini doğruladı. Prof. Rahmstorf, “Yaptıkları bir değerlendirme şunu gösterdi: Kuzey Kutup Bölgesi'nde ne kadar az deniz buzu varsa, o zaman bize soğuk getiren bir yüksek basınç bölgesinin oluşması da o kadar olası“ şeklinde konuştu.

Şu anki soğuk rekorlarının alışılmadık olduğunu kaydeden Prof. Rahmstorf, Kuzey Kutup Bölgesi'nde buzullarda aşırı erime gibi şu ana dek fark edilmemiş gelişmelerin buna yol açmış olabileceğini belirtti.

Amerikan Kar ve Buz Verilerini İzleme Merkezi'nin (NSIDC) ölçümlerine göre, Kuzey Kutbu'nda buzul yüzeyi 33 yılın ölçümleriyle kıyaslandığında hiç olmadığı kadar küçük çıktı.

Ancak Prof. Stefan Rahmstorf, Almanya'da kışın çok soğuk geçmediği görüşünde.

“Almanya'da kış öyle çok da soğuk değildi. Noel'de özellikle hava oldukça sıcaktı“ diyen Prof. Rahmstorf, “Üç kış ayının ortalaması alınınca, geçen yıl sıcaklık düşmek yerine aksine arttı. Kayıt tutulmaya başlandığından bu yana en sıcak kış 2006-2007 yıllarıydı. Ancak gerçekten soğuk olarak 1962-63 kışını adlandırabiliriz. O dönem Bodensee tamamen donmuştu. O zamandan beri böyle bir şey yaşanmadı" ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?