banner15

Drone'lar yönünü eşek arıları ile bulacak

Eşek arılarının yön bulma dürtüsü, drone'lara entegre edilmeye çalışılıyor...

Drone'lar yönünü eşek arıları ile bulacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hayvanlar aleminde birbirinden farklı özelliklere sahip milyonlarca hayvan ve böcek türü var. Bu milyonlarca hayvan/böcek arasında eşek arılarının da ayrı bir yeri var. Ülkemizde genellikle Sarıca alt ailesine ait türlerinin yaşadığı bu arılar, bildiğimiz bal arılarının aksine bal üretmiyor. Ayrıca etçil olan bu arıların zehirli iğnesi bulunuyor ve iğnesini insan vücuduna batırdığı vakit ciddi ağrılara neden oluyor, bazı bünyelerde ise ağır alerjik tepkilere yol açıyor.

Evet, eşek arıları için kısaca bunları söyleyebiliriz. Eşek arısının bu özellikleri yaygın olarak biliniyor ancak Ulusal Avustralya Üniversitesi araştırmacıları, bu arının farklı özelliklerini, farklı alanlarda kullanmanın yollarını arıyor. Hedef, eşek arılarının yön bulma özelliğini drone'lara entegre etmek.

Araştırmalara göre, eşek arılarının esrarengiz bir şekilde yuvalarının yolunu bulma özelliğine sahip oldukları ortaya çıkmış. Bildiğimiz gibi drone'lar yönlerini bulabilmek için yüksek çözünürlüklü kamera, GPS ve sensörlere ihtiyaç duyuyor. Eşek arıları ise bunu sadece gözleri sayesinde yapıyor.

Eşek arılarından ilham alan araştırmacılar, drone'larda yüksek hızlı kamera kullanacak. Bu sayede arıların hangi yöne baktığı ve yönlerini nasıl buldukları aydınlatılmaya çalışılacak. Böylece drone'ların üzerindeki sensörler azaltılabilecek, belki de sadece bir kamera sayesinde drone bütün hareketlerini rahatlıkla yapabilecek.

Profesör Jochen Zeil'e göre eşek arılarının yuvalarını bulma kabiliyeti, onları insanların ürettiği her şeyden zeki kılıyor.

Araştırma ayrıca, arıların zihinsel mekanizmalarının yön bulma dürtülerini nasıl harekete geçirdiğini anlamamızı da sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 20:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48