DSÖ'ye göre Glifosat kanserojen değil

Yabani otla mücadelede kullanılan glifosatın insanlarda kansere yol açabildiği yolundaki tartışma büyüyor. Dünya Sağlık Örgütü de konuyla ilgili bir rapor yayınladı. AB kararını bu hafta içinde verecek.

DSÖ'ye göre Glifosat kanserojen değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kansere sebep olduğu ve 100 bin insanın ölümüne yol açtığı iddia edilen glifosata ilişkin raporu İsviçre'nin Cenevre kentinde açıkladı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) uzmanlarının katkısıyla hazırlanan raporda "glifosat kalıntısı barındıran gıda ürünlerinin yüksek ihtimalle kanserojen olmadığı" tespitine yer verildi.

Montanto’nun Roundup ürünü dahil birçok herbisitte kullanılan glifosatın, kansere yol açıp açmadığı konusunda AB ve BM daireleri arasında anlaşmazlığa neden olmuştu.

Gıda güvenliğiyle ilgili mevcut ve yeni riskler konusunda üye ülkelerin ulusal yetkililerine bağımsız bilimsel bilgi sağlayan Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu, glifosatın kansere yol açmayacağı yönünde görüş vermişti.

Tarım ilaçlarının yol açtığı kanser hastalıkları sonucu her yıl 100 bin insanın öldüğü tartışmaları başta Avrupa ülkelerinde devam ediyor.

RAPORLAR ÇELİŞİYOR MU?

Raporun yine DSÖ'ye bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından hazırlanan ve "glifosatın insanlar için kanser yapma riski taşıdığı" görüşünün dile getirildiği bir başka raporla çelişki içermediği belirtildi. IARC'ın glifosatın aşırı dozda alımını araştırdığı, DSÖ'nün son raporunda ise gıda ürünleriyle birlikte sınırlı oranda alımının gözetildiği vurgulandı.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) yayınladığı bir raporda, "yabani otla mücadelede kullanılan glifosatın kanser yapmasının pek muhtemel olmadığını" açıklamıştı.
AB bu hafta karar verecek

AB Komisyonu'nun üye ülkelerin temsilcileriyle birlikte glifosat kullanımına ilişkin kararını bu hafta içinde vermesi bekleniyor. Kararın olumlu olması halinde glifosat kullanımına 10 yıllık bir süre daha izin verilecek. Daha önce mart ayı için öngörülen oylama ertelenmişti.

MİLYONLARIN İSTİHDAMI SÖZ KONUSU

Bu arada Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt, glifosatla ilgili tartışmanın tırmandırılmaması uyarısında bulundu. Schmidt, "milyonlarca kişinin istihdamının söz konusu olduğunu" söyledi. Schmidt, federal hükümetin Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) kanadına mensup. Glifosata karşı çıkan Çevre Bakanı Barbara Hendricks ise Sosyal Demokrat Partili (SPD). Almanya'nın AB toplantısında bu nedenle çekimser oy vermesi bekleniyor.

MİLYARLARCA EUROLUK PAZAR

Glifosat, dünyada en yaygın olarak kullanılan herbisit, Türkçesiyle yabani ot öldürücülerde bulunan aktif kimyasal madde. Her yıl milyarlarca euroluk bir satış hacmi olan glifosat Monsanto, Syngenta ve Bayer gibi holdingler ya da yan kuruluşları tarafından üretiliyor. Üretici şirketlere göre glifosat kullanımı insan sağlığı açısından sorun oluşturmuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 20:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35