D.Türkistanlı mahkum için Kanada'ya çağrı

Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi, Kanada Hükümeti'ne yaptığı çağrıda, Çin’de 10 yıldır tutuklu olan Doğu Türkistan asıllı Kanada vatandaşı Hüseyin Celil'in serbest kalması için girişimde bulunması talebinde bulundu

D.Türkistanlı mahkum için Kanada'ya çağrı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM), Kanada Hükümeti'nden, Çin’de 10 yıldır cezaevinde olan Doğu Türkistanlı  Kanada vatandaşı Hüseyin Celil'in "özgürlüğünü sağlamak üzere girişimde bulunma" talebinde bulundu.

NCCM Direktörü İhsan Gardee yaptığı açıklamada, bugüne kadar verilen mücadele sonucu Çin’in 2006 yılında ömür boyu hapis cezası verdiği Celil’in cezasını 20 yıla indirdiğini hatırlatarak, ‘’hükümetin Çin nezdinde gerçekleştireceği girişimler, Celil’in özgürlüğünü sağlayabilir’’ dedi.

Çin’in, Kanada ile her alanda iş birliği çabasında olduğunu hatırlatan Gardee, Kanada hükümeti ile birlikte Doğu Türkistan konusunda uluslararası baskının da sonuç vereceğini ifade etti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya çağrıda bulunan NCCM Direktörü Gardee, ‘’Çin ile ticari ilişkileri geliştirirken, insan hakları ihlallerini göz ardı etmeyin’’ uyarısında bulundu.

ÖZBEKİSTAN ÇİN'E TESLİM ETMİŞTİ

Hüseyin Celil, Doğu Türkistan’daki özgürlük mücadelesinin önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Celil, hakkında tutuklama kararı çıkaran Çin polisinden kurtulmak için uzun ve zorlu bir kaçışın ardından önce Türkiye’ye ardından da siyasi iltica talebi ile 2001 yılında Kanada’ya gelmişti.

Kanada vatandaşlığını kazanmasının ardından Özbek asıllı eşi Kamila Telendibaeva ve çocukları ile 2006 yılında Özbekistan’a akrabalarını görmeye giden Celil, burada süresi dolan vizesini uzatmak istediği sırada Özbek polisi tarafından gözaltına alınarak Çin’e teslim edilmişti.

Çin mahkemelerinde yargılanan Celil, önce idama mahkum edilmiş, Kanada makamlarının bastırması sonucu cezası ömür boyu hapse çevrilmişti. Çin Hükümeti, bu hafta yaptığı bir açıklama ile Hüseyin Celil’in cezasının 20 yıla indirildiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 11:01
banner53
YORUM EKLE

banner39