banner39

Dünya basını İstanbul'daki toplantıyı böyle gördü

Başbakan Erdoğan'ın, Suriye'nin Annan planını kötüye kullanmasını eleştirmesi, Dünya basınında 'Erdoğan, Esad'a karşı ortak bir ses istiyor', 'Erdoğan baskı yapıyor' başlıklarıyla aktarıldı.

Avrupa 02.04.2012, 11:54 02.04.2012, 17:14
Dünya basını İstanbul'daki toplantıyı böyle gördü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da dün yapılan " Suriye'nin Dostları" konferansına katılan yetmişten fazla ülkeden gelen açıklamada, Suriye Ulusal Meclisini Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanınacağı ve Annan planının sonuna kadar destekleneceği bildirildi. Güvenlik konseyinin acilen müdahaleye çağrıldığı toplantıda, ülkelerin, Suriye halkını korumak için daha fazla önlem alınacağı konusunda anlaştıkları ifade edildi.

Toplantıya katılan körfez ülkeleri temsilcileri ise, ulusal meclis üyeleriyle Suriye ordusundan ayrılan asker ve generallerin gelirlerini karşılamak üzere milyonlarca dolar bağış yapmaya hazır olduklarını vurguladılar.

Suriye ulusal meclisi başkanı Burhan Galyun, açılış konuşmasında söz alarak, ulusal meclisin devletler tarafından tanınan tek meşru yönetim olmasını ve rejimin düşmesi halinde Suriye'nin yeniden imarı için uluslararası yükümlülüklerin yerine getirilmesini istedi.

ARAP MEDYASI BÖYLE GÖRDÜ

Shark al Awsat; ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bölgedeki İran ağırlığından dolayı büyük endişe duyduklarını belirtti ve "İran'ın nükleer faaliyetleri ve Suriye'ye açıktan ve ya dolaylı müdahalesi bizi ve komşu ülkeleri endişeye sürüklemektedir. Bununla birlikte, Türkiye'nin İran'la petrol kısıtlamasına gideceğini ilan etmesi sevindirici bir durumdur." dedi.

El Cezire, toplantıdan aldığı notlar çerçevesinde, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın "Güvenlik Konseyi'nin katliamları durdurmak için harekete geçmemesi durumunda, Türkiye'nin Suriyelilerin meşru haklarını müdafaa etmesi için ne gerekiyorsa yapacaktır." Sözlerine yer verdi. Medya kuruluşu ayrıca  "Esad rejimi hileler yaparak zaman kazanmaya çalışıyor. Hiç kimse bu kadar aptal değil. Suriye'de katliamların gölgesinde barış sağlanması mümkün değildir" diyen Katar dışişleri bakanı Hamid Bin Casim'in sözlerine geniş yer verdi.

Shorouk News verdiği haberde dünkü toplantıda Annan planının uygulanmaması halinde Güvenlik Konseyi'nin Beşşar Esad'ın yandaşları Rusya ve Çin üzerine daha fazla yaptırım uygulanacağı yönünde karar alınacağını bildirildi.

BBC Arabic'e göre; toplantıya katılan heyetler, Şam yönetimine gönderilen silah yardımının durdurulması ve Suriye halkına insani yardım malzemelerinin ulaştırılması yönünde anlaştıklarını bildirdiler. Irak dışişleri bakanı ise, Suriye'de hem muhalefetin hem de yönetimin giderek güçlendiğini bölgedeki karışıklık bitmezse sonuçlarının tüm Ortadoğu'ya yansıyacağının altını çizdi.

BAE Ajansı verdiği haberde; Türkiye'nin, Suriye'nin iç işlerine müdahale etmediğini, sadece meşru isteklerini yerine getirme konusunda Suriye halkının yanında olduğunu bunun da bir insanlık görevi olduğunu belirttiğini bildirdi.

ALMAN MEDYASI

Alman medyası İstanbul'da yapılan 'Suriye'nin Dostları' toplantısındaki Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yaptığı konuşmayı aktararak, Erdoğan'ın Suriye'ye karşı tek bir sesle karşı durulması gerektiği, Esad'ın Kofi Annan'ın önerdiği çözümü kötüye kullanmasına müsaaede edilmemesi gerektiği yönündeki sözlerini Alman kamuoyuna duyurdu.

Alman özel haber kanalı n-tv'nin online yayınında yeralan haberde Erdoğan'ın şu sözlerine yer verildi: 'Kan dökülmesine son verilmelidir. Annan beye verilen sözler tutulmadı. (Suriye) rejimi katliamlarına ve cinayetlerine devam ediyor. Suriye rejiminin daha fazla zaman kazanması için bu planları manupile etmesine izin verilmemelidir'.

Haberde Erdoğan'ın, ortaya konulan şartların derhal yerine getirilmesini talep ettiği ve diplomatik çözüm gayretleri gösterirken katille, kurbanları aynı kefeye koymamak gerektiğine dikkat çektiği de belirtildi.

İstanbul'daki toplantının ikinci kısmında Suriye'deki problemin çözümü için tekliflerin verileceği bildirilen haberde, Suriye Ordusu'nun şehirlerden geri çekilmesi ve bölgeye yapılacak insani yardımların görüşüleceği duyuruldu. Alman medyası Esad'ın Annan tarafından ortaya koyduğu planı kabul ettiği, ancak bu planı uygulamaya başlamak için muhaliflerin silahlarını teslim etmesini şart koştuğu aktarıldı.

Diğer taraftan Almanya'nın acil yardıma ihtiyaç duyan Suriye halkına 2,5 milyon Avroluk ikinci bir yardım göndermek istediği, böylece Almanya'nın Suriye yardımlarını 5,7 milyon Avroya yükselttiği de bildirildi. Alman Dışişleri Bakanlığı 1,5 milyon Avro da Ürdün ve Lübnan'daki Suriyeli mültecilere yardım eden derneklere verdi. Alman Kalkındırma Bakanlığı da BM Gıda Yardımı kapsamında Suriye'deki gıda yardımları için 1 milyon Avro yardımda bulundu.

İNGİLTERE MEDYASI

Batı medyası, İstanbul'daki Suriye'nin Dostları toplantısını "75 ülke Esad sonrasını görüşmek için buluştu" yorumuyla verdi, muhaliflere silah ve maaş verilmesi planları öne çıktı.

Guardian (İngiltere) İstanbul'da yapılan "Suriye'nin Dostları" toplantısının değerlendirildiği yazıda Esad Yönetimi'nin Annan barış planını hayata geçirmesi için uyarıldığını belirtiyor.

Ancak gazete, Şam Hükümeti'nin geçen hafta kabul ettiği planı uygulamaması halinde, Esad Yönetimi'ne karşı ne yapılabileceği konusunda belirsizlik olduğuna dikkat çekiyor.

Guardian, İstanbul toplantısına katılmayan Annan'ın bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerini bilgilendireceğini aktarıyor. Gazete, Annan'ın planının uygulanması konusunda taraflara mühlet vermeye hazırlandığına işaret ediyor.

Bazı ülkelerin şimdiden planın başarısızlığa uğrama olasılığına karşı pozisyon belirlemeye çalıştığını vurgulayan gazeteye göre, ortak cephe oluşturmaları için baskı altında olan muhaliflerin her zamankine göre daha fazla birlik görüntüsü sergilediklerini ancak bazı muhalif grupların toplantıyı "1 Nisan şakası" olarak nitelediklerini aktarıyor.

Financial Times (ingiltere) İstanbul'daki zirveyle ilgili haberinde FT, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin, Esad'ın saldırıları durdurmaması ve barış planını uygulamaması halinde isyancılara daha fazla silah sağlayabileceklerinin işaretini verdiğini yazıyor.

Daha önce Suriye'yi daha büyük bir iç savaşa sürükleyeceği ve masum insanların ölümüne yol açacağı endişesiyle muhaliflerin silahlandırılmasına karşı olan Washington'un toplantıda bu konuda ısrarlı davranan Suudi Arabistan'a koşullu destek verdiğini belirtiyor.

Times (İngiltere) Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri ordudan kopmaları hızlandırmak için isyancıları maaşa bağlama planları yapıyor, bu amaçla milyonlarca dolarlık bir fon oluşturulacağı belirtiliyor.

Reuters (İngiltere): Esad'a karşı 'bir sonraki adım' görüşülüyor.

AMERİKAN BASINI

NYT (ABD): 75 ülke, yeni Suriye'yi planlamak için İstanbul'da buluştu.

WP (ABD): Rusya, Çin ve İran'ın katılmaması toplanatıya 'gölge' düşürse de, buluşma Esad-sonrası için önemli bir adım niteliğinde.

CNN (ABD): İstanbul'da 75 ülke, Esad sonrasını masaya yatırırken, ordu birlikleri direnişçilere yönelik saldırılarını sürdürdü.

AP (ABD): Yetmişe yakın ülke, Esad'a yönelik izolasyonu artırmak ve Suriye muhalefetini birliştirmek için İstanbul'da bir araya geldi.

WSJ (ABD): Türkiye dünyaya, Suriye'ye yönelik daha sıkı yaptırım çzağrısında bulundu.

CBS (ABD): Toplantıda Annan planının Şam için son şans olduğu dile getirildi.

AFP (Frnasa): ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Esad'a yönelik daha sıkı baskı isterken insan hakları ihlallerinden dolayı da Esad'ın hesap vermesi gerektği üzerinde durdu.

banner53
Yorumlar (1)
whiteroad 9 yıl önce
Ne denir bilmiyorum.. Şu açık bir gerçek benim verdiğim vergiyle müslüman kanı dökülüyor, nerden biliyosun derseniz, açıkca gözümüze sokuyolar, milislerin kullandığı çadırlar kızılaya ait.Neyse ben hakkımı helal etmiyorum gerisi inanan müslümanlara ve Allah'a cc. kalmış
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?