'Dünya Başörtüsü Günü' etkinliğine güvenlik engeli

Lyon valiliği 'dünya başörtüsü günü' etkinliğini yasakladı

'Dünya Başörtüsü Günü' etkinliğine güvenlik engeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın Lyon kentinde bu sene ikincisi yapılması planlanan "World Hijab Day" etkinliği yasaklandı.

2013 senesinde Amerika'da başlayan "World Hijab Day" başörtüsünün İslam dinindeki yerini anlatmak ve konu hakkında soru sormak isteyenleri aydınlatmak için öngörülmüş bir gün.

Lyon Valiliğinin almış olduğu yasaklama kararını anlayamadıklarını söyleyen etkinliğin organizatörleri Naella A. ve Hajer Z. gereken bütün önlem ve emniyet tedbirleri aldıklarını söylüyorlar.

Bu yasaklamayı neredeyse bir "İslamofobi" hareket olarak gördüklerini belirten Naella ve Hajer geçen sene yaptıkları gibi etkinliğe katılacak olanları bizzat kendileri seçtiklerini ve kesinlikle dini propaganda yapılmadığını söylüyorlar.

Asıl maksatlarının insanların başörtüsü konusunda kendilerine sordukları sorulara cevap getirmek olduğunu, insanlar karşılıklı konuşunca konu hakkındaki bir çok klişenin ortadan kalktığını söyleyen organizatörler bu yasaklamanın aynı zamanda "beraber yaşam" ilkesine bir sabotaj olduğunu belirtiyorlar.

Lyon valiliği etkinliğe getirilen yasağın nedeni olarak geçen sene Paris'te yaşanan katliamların daha hafızalarda olduğunu ve Fransa'daki sıkı yönetim yüzünden kalabalık toplantılara izin verilmediğini öne sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 12:02
banner53
YORUM EKLE

banner39