banner15

Dünya çöpe atıyor, insanlar açlıktan ölüyor

Dünya’da bir yandan açlık felaketinden dolayı insanlar ölürken, diğer yanda gıda maddelerinin üçte biri, Almanya’da yüzde 50’si çöpe gidiyor. Almanya’da konuyla ilgili hazırlanan film ‘Taste the Waste’ Perşembe gününden itibaren gösterime giriyor

Dünya çöpe atıyor, insanlar açlıktan ölüyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Somali nüfusunun yarısından fazlası, 4 milyon insan açlık felaketi altında inliyor. Halen 750 bin insan açlık felaketi dolayısıyla ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Diğer taraftan özellikle batıda olmak üzere dünyada gıda maddelerinin üçte biri çöpe gidiyor. Almanya’da yiyeceklerin yarısı çöpe gidiyor. Yapılan hesaplara göre sadece Avrupa’da çöpe atılan gıda maddeleri dünyadaki açlık felaketine son vermek için yeterli.

Alman film yapımcılarından Valentin Thurn bu korkunç israf hakkında bir belgesel film çevirdi. Yarından itibaren Alman sinemalarında gösterime girecek ‘Taste the Waste’ (Çöpün tadına bir bak!) isimli film, dünyadaki açlık felaketine duyarsız kalan batılıların yaptıkları büyük israfı gözler önüne seriyor.

AB standartlarına uymadığı için atılan sebzeler, dünden kaldığı için çöpe giden ekmekler ve daha birçok ürünler, Avrupa’nın refah toplumunun arka planında yeralan görüntüler bunlar. Sadece Almanya’da her yıl 20 milyon ton bu şekilde çöpe gidiyor. Sistematik olarak yapılan gıda imhası ve onun getirdiği sonuçları uzun bir süre araştıran film yapımcısı Valentin Thurn, gıdaların çöpe gitmesinin belki de Somali’deki açlık felaketinin ana sebebi olmadığını, ancak çöpe giden gıda maddeleri yüzünden tahıl piyasasındaki talebin artışının fiyatların yükselmesine neden olduğunu, bu yüzden fakirlerin alım gücünün de yüksek oranda düştüğünü söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 13:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35