banner15

'Dünya siyaseti Putin'in istediği gibi gidiyor'

ABD'de Trump'ın güçlenmesi ve NATO'yu zayıflatma planları, AB içerisindeki ayrılıkçı seslerin artması ve darbe girişimi sonrası ABD-Türkiye ilişkilerinin tarihin en kötü dönemini yaşıyor olması bazı uzmanlara göre küresel siyasetin Putin'in istediği gibi gitmesine yardımcı oluyor.

'Dünya siyaseti Putin'in istediği gibi gidiyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Avrupa ve Ortadoğu'da yaşanan siyasi ve toplumsal krizlerin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in istediği gibi gidip gitmediğini tartışıyor.

Bloomberg'te bir yazı kaleme alan Henry Meyer "Rusya için her şey beklenenden daha iyi gidiyor. ABD'de başkanlık yarışındaki adaylardan Donald Trump NATO'nun temel prensiblerini sorgulamaya başladı. Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan'a karşı darbe girişimi sonrası ülkede ABD karşıtlığı had safhaya ulaşmışken, Türkiye Rusya ile yakın ilişkiler geliştirmeye daha yakın. Durum sadece bundan ibaret değil. İngiltere, AB'yi terk etti ve örgütte ayrılıkçı sesler daha fazla ses çıkarmaya başladı. Kısacası her şey Putin'in istediği gibi gidiyor" ifadelerine yer verdi.

Türkiye'de darbe girişimin arkasında herkesin ABD'yi gördüğünü aktaran Meyer, 15 Temmuz sonrası ABD ve Türkiye arasında ciddi krizler yaşanabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ve NATO'ya suçlamalarını da hatırlatan Meyer, ABD'li yetkililerin de her şeyin farkında olduğunu ifade etti.

Ortadoğu bölgesinde Türkiye ile Rusya'nın çok sayıda işbirliğine gidebileceğini belirten yazara göre, Suriye'de yeni dönemde farklı politikalar da görülebilecek.

Öte yandan, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nde bir konuşmaya yer veren Meyer, Avrupalı siyasetçilerden birinin sözlerini "Putin sadece arkasına yaslanıyor, daha meşru daha güçlü ve zengin bir şekilde blok dışında yaşananları seyrediyor." şeklinde aktarıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 14:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35