banner39

Dünyada korunan alanlarda yasa dışı avlanma sürüyor

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Dünya Mirası alanları dahil, koruma altındaki en önemli ekolojik alanlarda yasa dışı avlanma ve kaçakçılığın devam ettiğini duyurdu

Avrupa 18.04.2017, 13:57 18.04.2017, 13:57
Dünyada korunan alanlarda yasa dışı avlanma sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Dünya Mirası alanları dahil, dünya üzerinde koruma altındaki en önemli ekolojik alanlarda yasa dışı avlanma ve kaçakçılığın devam ettiğini bildirerek bunun durdurulması için acil ve ek önlemler alınması çağrısı yaptı.

WWF'nin yayımladığı raporda, doğal güzellik, jeoloji, ekoloji ve canlı yaşamının çeşitliliğiyle tanınan Doğal Dünya Mirası alanlarının ender bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yaptığı hatırlatıldı.

"DOĞAL ALANLARIN NESLİ TÜKENMEKTE OLAN TÜRLERİ İÇİN SON SIĞINAK"

Bu alanların dünyada kalan 3 bin 890 kaplanı ve tüm Afrika'daki fillerin yüzde 40'ını barındırdığı belirtilen raporda, korunan doğal alanların nesli tükenmekte olan türler için son sığınak olduğu kaydedildi.

Bilinen ve korunan statülerine rağmen, 43 Dünya Mirası alanının yüzde 30'unda yasa dışı avlanma, ağaç kesme ve balıkçılık faaliyetlerinin devam ettiğine dikkat çekilen raporda, bu faaliyetlerin tehdit altındaki türleri yok olma eşiğine getirdiği ve yaşamak için buralara bel bağlayan toplulukların geçimlerini tehlikeye attığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?