Dünyanın ayrılıkçılarına Rus desteği...

Rusya Küreselleşme Hareketi bu yıl ikincisini düzenlediği kurultayda dünyadaki ayrılıkçı hareketlerin temsilcileriyle Moskova'da biraraya geldi

Dünyanın ayrılıkçılarına Rus desteği...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moskova'da hükümetin finanse ettiği dünyadaki ayrılıkçılarla ilgili kongre yapıldı.

Ozodlik radyosunun haberine göre, 25 Eylül tarihinde Moskova’da Kremlin hükümetinin mali desteği ile dünyadaki ayrılıkçı hareketlerin temsilcileri ile Kurultayın bu yıl ikincisi gerçekleştirildi.

Bu konferans, Rusya Küreselleşme Hareketi tarafından düzenlendi ve kurultayın düzenlenmesi için Rusya Devlet Başkanı fonundan 3,5 milyon ruble fon ayrıldı.

Yapılan açıklamaya göre, “kongre, kendi bölgelerinin kaderini tayin etme hakını ve bağımsızlığını savunan ve dünya hakimiyeti ideolojisi ile ekonomik sömürüye karşı mücadele eden parti ve hareketlerin temsilcilerini birleştirmeyi amaçlıyor.”

Daha önce Kuzey Ligi Partisi tarafından sunulan Kırım’ın Rusya'nın bir parçası olarak kabul edilmesini ve Rusya’ya karşı yaptırımların kaldırılmasını öngören karar tasarısının İtalya’nın Veneto, Liguria ve Lombardiya Bölge Konseyleri tarafından oy çokluğuyla kabul edildiği bildirilmişti. Ardından İtalya’nın Toskana Bölge Konseyi de, ülke hükümetine Rusya’ya karşı yaptırımların iptal edilmesi ile ilgili talebi içeren kararı oybirliği ile kabul etti.

Kurultaya ABD’nin Teksas ve Kaliforniya, Kuzey İrlanda, İspanya’nın Katalonya, İskoçya ve başka bölgelerden ayrılıkçı hareketlerin temsilcileri katıldı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Rusya Küreselleşme Hareketi'nin fahri üyeleri olarak Kurultay'da yer aldı

RUSYA'NIN BÖLGE HAKİMİYETİ ATAĞI

Rusya'nın bölgedeki gücünü arttırmak için sol ve aşırı sağcılara desteği güç geçtikçe artıyor. Yunanistan'da iktidara gelen radikal sol Syriza partisi Rusya'yla olan yakınlığını gizlemiyor. 

Bir başka Rusya yanlısı sol parti olan İspanya'nın Podemos partisi de son araştırmalara göre ülkede güçlenmeye başladı. Podemos'un lideri Batı'yı, Rusya ile ilişkilerinde çifte standartlı olmakla suçluyor.

Fransa'nın sağ milliyetçi Ulusal Cephe partisi de Putin'e duydukları hayranlığı saklamıyor. Ulusal Cephe Kremlin ile dolaylı bağları bulunan Birinci Çek Rusya Bankası'ndan 10 milyon avroya yakın borç alma konusunda anlaştı. 

İngiltere'de son yıllarda güçlendiği gözlenen aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) de Rusya'yı destekleyen partiler arasında. 

Macaristan'ın sağ kanatta yer alan ve Rusya yanlısı olan Jobbik partisi Nisan ayı seçimlerinde yüzde 20 oranında oy kazandı. 2013 yılında parti lideri Rusya'yı Avrupa mirasının koruyucusu olarak tanımlarken Avrupa Birliği'ni ise "güvenilmez" olarak nitelendirdi.

Avrupa Parlemontosu üyesi de olan Bela Kovacs ise en tartışmalı figürlerden biri olarak biliniyor. Kırım işgalini destekleyerek Rusyanın çıkarları konusunda lobi faaliyetlerine katılmıştı.

Macaristan'da iktidar olan komünizm karşıtı Fidesz de Rusya'ya yakın duruyor. Temmuz ayında Macaristan Başbakanı Viktor Orban Avrupa Birliği'nde "liberal olmayan bir devlet" kurmak için uğraştığını söylemişti..

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 17:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35