banner39

banner35

Dünyanın en eski insan izleri

Avrupa'da bulunan en eski mağara resimlerinin kırmızı noktalar, el izleri ve hayvan figürlerinden oluştuğu ortaya çıktı.

Avrupa 15.06.2012, 12:12 15.06.2012, 12:12
Dünyanın en eski insan izleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya'da bir mağarada kırmızı renkli insan eli baskıları bulundu.

11 İspanyol mağara bilimcinin araştırmasının sonucunda izlerin en az 40 bin 800 yaşında olduğu belirlendi.

"Science" bilim dergesinin haberine göre, bunlar bilinen en eski duvar resimleri.

Bilim adamları resimlerin yaşını öğrenmek için boyanın yüzeyinde oluşan kalsiyum karbonat tabakasını inceledi. Kalsiyum karbonat tabakası oluşurken küçük oranda radyoaktif uranyum atomlarının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bu atomlar zamanla toryuma dönüşmeye başlıyorlar. Bu dönüşümün çok düzenli bir hızla gerçekleşiyor oluşu her hangi bir maddede bulunan uranyum ve toryum miktarının yaş belirlemede kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

Uranyum-toryum oranlarını kullanarak maddelerin yaşını belirleme tekniği yıllardır kullanılıyor ancak bu teknik ancak son zamanlarda kesin sonuçlar verebilecek kadar geliştirildi.

Aralarında Dünya Mirası listesinde yer alan Altamira, El Castillo ve Tito Bustillo'nun da bulunduğu İspanya'daki 11 mağarada bulunan sembollerin zaten çok eski tarihlere dayandıkları biliniyordu.

Ancak araştırmacılar yeni ve daha gelişmiş tarihlendirme teknikleri kullanarak bu çizimlerin gerçekte ne zaman yapıldığını ortaya çıkardı.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?