banner39

Economist: başkanlık sistemi tehlikeli

İngiliz Economist dergisi editörü John Peet, "Tayyip Erdoğan'ın düşündüğü Başkanlık sistemi Türkiye gibi bir ülkede tehlikeli sonuçlara yol açar" dedi.

Avrupa 06.07.2011, 11:06 06.07.2011, 11:31
Economist: başkanlık sistemi tehlikeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

The Economist dergisisi editörü  Türkiye'de başkanlık sistemine geçilmesinin tehlikeli sonuçlart doğuracağını savundu. İngiltere’nin başkenti Londra’daki düşünce kuruluşu Chatham House’da, ’2011 seçimlerinden sonra Türkiye: AK Parti hükümetini bekleyen zorluklar’ başlıklı bir konferansta konuşan Economist’in editörü Peet, Türkiye’nin ilk etapta çözmesi gereken sorunlarından birinin demokratik, çağdaş anayasa hazırlamak olduğunu belirtti. Peet, "Tayyip Erdoğan’ın düşündüğü Başkanlık sisteminin Türkiye için iyi olacağını sanmıyorum. Bu, Türkiye gibi ülkede tehlikeli sonuçlara yol açar" diye konuştu.

RUSYA DÜŞÜŞTE, TÜRKİYE YÜKSELİŞTE

AB içinde olmayan iki ülkenin Rusya ve Türkiye olduğununun altını çizen Peet, "Rusya’nın düşüşte, Türkiye’nin yükselişte olduğunu" söyledi. Türkiye’deki 2011 genel seçim sonuçlarına da değinen Peet, "AK Parti’nin oyların yaklaşık yüzde 50’sini aldığını ve bunun oldukça etkileyici bir sayı olduğunu" söyledi. Seçime katılım oranın çok yüksek olduğuna da dikkati çeken Peet, "Bu demokrasinin iyi bir örneğiydi. Türkiye’nin demokrasi için örnek teşkil etmesi, bölgesi ve Avrupa için çok önemlidir" diye ifade etti.

Peet ayrıca, Türkiye'de çok fazla gazetecinin gözaltında olduğunu iddia ederek bu konuda Türkiye'nin Irak'tan bile geride olduğunu savundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?