banner15

Economist CHP'ye teşhis koydu!

The Economist "Türkiye'de muhalefet reformları kucaklamadığı için hep kaybediyor" diye yazdı.

Economist CHP'ye teşhis koydu!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP ve MHP'nin Ak Parti karşısında bir türlü varlık gösteremeleri batı basını tarafından da irdelenmeye başlandı. Referandum sonuçlarını ve sonrasını değerlendiren İngiliz The Economist dergisi, AK Parti'nin bir kez daha kazandığını, muhalefetin ise kan kaybetmeye devam ettiğini bildirdi. Dergi, Başbakan Erdoğan'a yapılan 'sultan' eleştirilerinin yersiz olduğunu, muhalefet partilerinin yapılan reformlara sahip çıkmadığı için sürekli kaybettiğini yazdı.

Referandumda kabul edilen anayasa değişikliklerinin, generallerin etkisini daha da kıracağını yazan The Economist, yargı üzerindeki demokratik kontrolün de artacağının altını çizdi. Haberde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun anayasa değişikliklerini laik sisteme karşı yapılmış bir düzenleme olarak gördüğü ancak halkın bu şekilde düşünmediği aktarıldı.

Yeni bir anayasanın 2011 seçimlerinden sonraya bırakıldığını yazan Economist dergisi, "Söylentilere göre AK Parti'nin yeniden iktidara gelmesi halinde Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı köşküne çıkacağının tahmin edildiğini ve böylece sultan olacağına inanıldığını ancak bu tür söylentilerin abartıldığını" savundu.

Haberin devamında şu ifadelere yer verildi: "Türkiye şu anda çok önemli siyasi reform sürecinden geçiyor ve muhalefet partilerinin bu süreci kucaklamada başarısız olmaları sürekli kan kaybetmelerine neden oluyor. 2002 yılından bu yana iktidarda olan AK Parti, geniş demokratik reformlar gerçekleştirdi. Bu reformlar da Avrupa Birliği'nin müzakereleri başlatmasına yeterdi. Anadolu'dan aktif girişimciler doğdu ve böylece Türkiye'nin artan nufuzunu takip eden milli güveni, on yılların paronoyasının yerini aldı."

 


 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2010, 11:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35