Economist'ten Erdoğan'a Köşk tavsiyesi!

The Economist Erdoğan'a akıl vermeyi sürdürüyor... Erdoğan'ın Gezi olayları ve dış politika nedeniyle güç kaybettiği iddia edilerek bunun telafisi için başbakanlığı Gül'e devretmesi tavsiye edildi!

Economist'ten Erdoğan'a Köşk tavsiyesi!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Economist Dergisi Dünya 2014 adını verdiği özel sayısında 'Erdoğan'ın ikilemi' başlıklı bir yazıya yer veriyor. Derginin Avrupa Editörü John Peet'in imzasını taşıyan yazı, 'Türkiye'de geçen yılın sakin geçmesi bekleniyordu, güçlü ekonomik büyüme, belki de yeni bir anayasa. Hiç kimse Mayıs sonunda Taksim'deki Gezi Parkı'nda başlayan protestoları tahmin edemedi' sözleriyle başlıyor.

Peet'in yazısında anlattığı ikinci nedense, 'Erdoğan'ın büyük ihtimalle yaşayacağı hayalkırıklığı' diye tanımladığı Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Peet şöyle devam ediyor;

"Bu büyük ölçüde sembolik görevde şimdi Abdullah Gül var. Görev süresi Ağustos 2014'te sona eriyor. 2007'de yapılan anayasa değişiklikleriyle cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından çekilecek. Erdoğan bu görevi istiyor. AKP'nin kendi kuralları 2015'te tekrar başbakan olmasını önlüyor. Dolayısıyla cumhurbaşkanlığına çok daha geniş yetkiler veren yeni sistemde, Türkiye'nin ilk doğrudan seçilmiş cumhurbaşkanı olmak istiyordu. Amacı iki dönem cumhurbaşkanlığı yapıp, Cumhuriyet'in yüzüncü yılının kutlanacağı 2023'te de Çankaya Köşkü'nde oturmak. 2013'teki eylemler ve hatta AKP içinde Erdoğan'ın otoriter tavrına dair kaygılar planını boşa çıkardı."

Bu noktada Başbakan Erdoğan'ın zorlu bir ikilemle karşı karşıya olduğunu söyleyen Economist yazarı, bu ikilemi de şu sözlerle açıklıyor:

"İktidarda kalmak istiyorsa, dördüncü dönem başbakanlık için AKP'nin kendi kurallarını değiştirmek zorunda kalacak. Bu Türkler'in Erdoğan'ın sultanlarınki gibi bir büyüklük sanrısından daha da kaygılanmalarına yol açar. Diğer yandan, iktidarı bir başkasına, büyük olasılıkla da daha popüler bir isim olan Abdullah Gül'e devretme fikrine alışacak.

John Feet'in çözüm önerisiyse, Erdoğan'ın hırslarından vazgeçmesi, sembolik cumhurbaşkanlığı görevini alması ve başbakanlığı Gül'e devretmesi.

Gül'in Erdoğan'ın yasaklı olduğu dönem kısa bir süre başbakanlık da yaptığını hatırlatan Feet, yazıya şöyle son veriyor;

İngilizce konuşan, yumuşatıcı bir tavrı olan Gül’ün seçmeni geri kazanmak, komşularla ve Avrupa Birliği'yle daha iyi geçinmek konularında şansı daha çok.

Özellikle de 2023'te üyelik vizyonuyla, Türkiye'nin can çekişen AB üyelik görüşmelerini canlandırmak için son şans olabilir.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 12:58
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
HACI
HACI - 7 yıl Önce

Kime kilavuz olduysa,burnu.......Simdide REIS e kilavuzluk yapacak.Sen hergun bir eyaleti iflas eden memleketini kurtar.Senin kilavuzluk ettigin hangi ulke abad olmus.Hatta kedi de denebilir sana.Hani ete uzanamiyorsunya.Gel biz secim yapmayalim,sen karar ver kimin devleti yonetecegine.Sallanda boyuna bakayim.Hadee hadee.

banner39