banner15

Edi Rama, Çamerya Arnavutlarına sahip çıktı

Yunanistan televizyonuna konuk olan Arnavutluk Başbakanı iki ülke arasında uzun yıllardır gerginlik konusu olan Çamerya bölgesi hakkındaki soruları cevapladı

Edi Rama, Çamerya Arnavutlarına sahip çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Yunanistan’ın Skai televizyonuna konuk oldu. Gazeteci Alexis Papahelas’ın konuğu olan Başbakan, Çamerya bölgesi sorunundan, son günlerde Yunanistan-Arnavutluk sınırında yaşanan gerginliğe kadar bir çok soruya yanıt verdi.

Gazetecinin Çamerya bölgesine atfen, ‘’Büyük Arnavutluk fikrini savunuyor musunuz?’’ sorusuna Rama, ‘’Büyük Arnavutluk veya Doğal Arnavutluk bizim savunduğumuz bir kavram değildir. Bu kavram başkaları tarafından üretilmiştir. Evet Yunanistan, Kosova, Karadağ, Makedonya ve Sırbistan’ın bazı bölgelerinde Arnavutlar yaşamaktadır. Ama bu bizim onlarla birleşeceğimiz anlamına gelmiyor. Ona bakarsanız Sırbistan’ın ‘Büyük Sırbistan’, Yunanistan’ın da ‘Megala Idea’sı vardır. Bunlar farklı dönemlerde faşistlerce, milliyetçilerce üretilmiş kavramlardır. Büyük Arnavutluk söylemi de, Faşist İtalya’nın Arnavutluk’u işgali sırasında ortaya atılmıştır. Tekrar ediyorum, biz ancak Büyük Avrupa fikrini destekliyoruz. Kosova ile de, Çamerya bölgesi ile de Avrupa Birliğinde birleşeceğiz.’’ dedi.

Gazetecinin, sınırdaki illegal dergilerin Yunanistan’a sokulması sorusu üzerine ise Rama, ‘’Ne propagandası? Bizim dilimizde oranın adı Çamerya’dır. O dergiler de Kültür Bakanlığı’nın basmış olduğu ve dosyası Çamerya olan dergilerdir. Neyse ki sorun çözüldü, yanlış anlaşılma olmuş. Ama sürekli tekrarlanıyor. Tekrar ediyorum, bizim Yunanistan ya da Sırbistan’da herhangi bir toprak talebimiz yok. Bu Enver Hoca’nın 1980 söylemidir. 2016’dayız, artık 80’lere dönmeye niyetimiz yok.’’ şeklinde açıklamalar yaptı.

ÇAMERYALILAR KİMDİR?

Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’dan çekilmeye mecbur bırakılması sonrası Yunanistan’ın kuzey batısındaki Güney Epir bölgesinde bulunan Çamerya’nın nüfusu, 1908’deki Osmanlı sayımına göre, 73 bin kişiydi. Bunların yüzde 92’si Arnavut idi.

Bölgenin nüfus dengesini değiştirmek isteyen Yunanistan, yerli Arnavut nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelere, Yunan, Ulah ve Çingeneleri yerleştirdi. Arnavutça yasaklandı ve yerleşim yerlerinin adları, Yunanca’ya çevrildi. Mülklere el konuldu, camiler kapatıldı, keyfi tutuklamalar, sürgünler ve sınır dışı etmelere girişildi.

Çamerya Arnavutlarının yaklaşık 85 bini, 1923’te Türkiye ve Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesiyle, Anadolu’ya yerleştirildi. Yunanistan halen Çamerya Soykırımı’nı kabul etmiyor. Yunanistan, Çamerya Arnavutlarının, yaklaşık iki buçuk milyar dolar değerindeki mal varlıklarının iadesine de yanaşmıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 11:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48