banner39

Edinburgh Üniversitesi rektörü Kongolu bir mülteci

İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi rektörlüğüne 16 yıl önce Demokratik Kongo'dan Birleşik Krallık'a gelen Debora Kayembe isimli bir sığınmacı seçildi.

Avrupa 14.02.2021, 23:57 20.02.2021, 15:22
Edinburgh Üniversitesi rektörü Kongolu bir mülteci

Edinburgh Üniversitesi'nin 54. rektörü olan Debora Kayembe, aynı zamanda bu göreve layık görülen 3. kadın rektör olacak.

Kayembe, rektör seçilmesini twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Edinburg Üniversitesi'nin 54. rektörü olarak seçilmekten büyük onur duyuyorum ve anavatanım Kongo'ya şükranlarımı sunuyorum" sözleriyle değerlendirdi.

Kayembe, "Afrika'nın eğitime, en iyi eğitime ihtiyacı var. Bu kritik dönemde bana verilen görevin öneminin farkındayım." şeklinde konuştu.

Onur duvarında yer alıyor

İnsan hakları alanında uzmanlaşan Kayembe, İskoçya Mülteci Konseyi'nde yönetim kurulu üyeliği görevinin yanı sıra Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Barosu üyeliği görevlerini yürütüyordu.

Debora Kayembe'nin portesi, 2019 yılında, başarıları ve katkılarından dolayı Edinburgh Kraliyet Cemiyeti duvarına asıldı. Kayembe, Edinburgh Kraliyet Cemiyeti onur duvarında yer alan ilk Afrika kökenli oldu.

Debora Kayembe, 2004 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde silah bir grup tarafından tehdit edilmiş ve Birleşik Krallık'a iltica etmişti.

Kaynak: EURONEWS

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?