banner39

Elit Eton okulları fakir zeki çocuklara kapısını açtı

Dünyanın en ünlü okulu Eton, yeni öğrenci kabul politikası ile toplumsal değişimin bir ajanı olma amacına devam ediyor

Avrupa 14.04.2017, 10:59 14.04.2017, 12:42
Elit Eton okulları fakir zeki çocuklara kapısını açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Londra'nin Winsdor sehrinin Eton bölgesinde yer alan 1440 yılında kurulan Eton kolejinin altı yüzyıl boyunca toplumsal değişimin bir ajanı olma yönündeki isteği hala bir gerçek. Eton kolejine kabul edilen öğrenciler kahverengi ve siyah tonlarının hakim olduğu okulda eski usul eğitim görmeye devam ediyorlar.

Her erkeğin kendi odasına sahip olduğu kız öğrencinin olmadığı okul diğer okulların cinsiyet entegrasyonuna aykırı olarak modern eğitim sisteminden muaf tutuluyor. Okulda eğitim sisteminde gitgide zayıflayan bir metot olan yatılı eğitime devam ediliyor.

Yüzlerce yıldır egemen sınıfın küçük oğullarını alan ve onları devlet adamı ve idareciler haline getiren okul, okula yeni kabul politikasını değiştirerek fakir zeki erkek çocukları ve yabancı öğrenci kabule de yapmaya başladı.

Eton'un okul müdürü Simon Henderson, yeni politikalarının soy, ünvan ve toprak zenginlerinin çocuklarının yanısıra para, beyin ve hırs tanımlamalarına sahip yeni seçkin sınıfı da kapsamına aldıklarını söyledi. Okul müdürü zeki ve fakir çocukların eğitim masrafları için daha fazla burs ve bağış çağrısı yaptı.

Yeni Eton aileleri çocuklarının seçkin sınıfla yanyana eğitimi sayesinde kendi hanedanlarını kurmayı hayal ederken bir yandan üst düzey statülere sızmaya çalışıyor.

Oxford ve Cambridge üniversitelerinde eğitim için umutlu olan ebeveynleri tedirgin eden kültürel bölünme konusunda ise oğulları son derece rahat. 

David Cameron ve Boris Johnson da bu okulda eğitim gören ünlülerden.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?