banner39

Emmanuel ve Brigitte Macron'un çiçek bütçesi Fransa'yı karıştırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Eşi Brigitte Macron'un Elysee Sarayı'ndaki çiçekler için yaklaşık 600 bin euro ayırması, Fransa medyasında tepkiyle karşılandı. Halk, sosyal medyada çifti eleştiri yağmuruna tuttu.

Avrupa 11.01.2021, 22:08 14.01.2021, 16:45
Emmanuel ve Brigitte Macron'un çiçek bütçesi Fransa'yı karıştırdı

Fransa merkezli siyasi yayın kuruluşu Politis'te yer alan habere göre Macron çifti, Paris'teki resmi ikametgahları Elysee sarayında kullanılacak çiçekler için 600 bin euro harcadı.

Fransız kamuoyunda, ülkenin koronavirüs pandemisinin mali yüklerinden kurtulmak için mücadele ettiği bir zamanda böyle bir harcama yapılması utanç verici olarak yorumlandı.

Macron hükümeti ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için 100 milyar euro  ayırmayı taahhüt etmişti.

Kriz herkesi etkilemiyor

Haberin ardından Fransa halkı tepkisini sosyal medya üzerinden dile getirdi.

Sosyal medya kullanıcılarından biri, "Paramızı korumamız isteniyor, daha fazla vergilendiriliyoruz ve o eğleniyor." yorumu yaptı.

Bir diğer kullanıcı "kriz herkesi etkilemiyor" derken, serbest stil bütçeleme şakaları yapıldı.

Seleflerinin yaklaşık 4.5 katı fazla harcadı

Bu, çiçek bütçelerinin selefleri Francois Hollande ve Nicolas Sarkozy'ninkinden neredeyse beş kat olduğu anlamına geliyor.

2012'den 2017'ye kadar devlet başkanı olan Hollande, 2011'de çiçeklere 129 bin euro harcarken, 2007'den 2012'ye cumhurbaşkanı olan Sarkozy'nin 143 bin euro harcadığı açıklandı.

Elysee Sarayı'nın halka kapalı olduğu ve COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle çok az resepsiyonun yapıldığı bir dönemde çiçek bütçesinin hızla arttığı da kaydedildi.

Kaynak: TRT HABER

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü