banner15

Erdoğan şiiri Almanya'da hükümeti ikiye böldü

Almanya SPD'li İçişleri eski Bakanı Otto Schily, Erdoğan hakkında yazılan şiirin kaba ve çirkin olarak nitelendirdi.

Erdoğan şiiri Almanya'da hükümeti ikiye böldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman devlet televizyonunda yayınlanan Erdoğan'a hakaret şiiri tartışılmaya devam ediyor. Almanya eski İçişleri Bakanı Otto Schily konuyla ilgili Bild gazetesine demeçte, Böhmermann'ın şirini "dost bir ülkenin liderine yapılmış kaba, çirkin ve maksadını aşan bir hakaret" sözleriyle değerlendirdi. Schily ayrıca, bunun düşünce özgürlüğü kisvesi altına sokulamayacağını vurguladı.

Almanyada bazı siyasiler 'basın özgürlüğü' konusunda ikircikli davranılmaması gerektiğini ve hakaretin ifade özgürlüğü kapsamına giremeyeceğini belirtiyor.

Almanya Başbakanı Merkel'e bir eleştiri de var. Mitteldeutsche Zeitung'a konuşan Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Wolfgang Bosbach "Karardan dolayı üzüntü duyuyor ve Türkiye'ye düşünce özgürlüğü konusunda bir ders verilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi ve "Böhmermann'ın yargılanacağını sanmıyorum" şeklinde konuştu.

BİLD SÜRECİ ÖZETLEDİ

Bild gazetesinin iddiasına göre, Türkiye’nin başvurusuna ilişkin karar Salı günü alındı. Merkel, varılan kararı Çarşamba günü açıklayacaktı. Koalisyon ortağı SPD’den itirazlar geldi. Adalet Bakanı Heiko Mass, basın ve ifade özgürlüğüne dikkat çekerek, Jan Böhmermann’a dava açılmasının doğru olmayacağını söyledi, karara karşı çıktı. Bunun üzerine Merkel kararın açıklanmasını erteledi. Cuma gününe kadar yoğun telefon trafiği yaşandı. SPD, sanatçıların tepkisinden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği zaman Almanya’da kendisini eleştirenlere dava açabileceği izleniminin oluşmasından çekindi.

SON SÖZ MERKEL SÖYLEDİ

Merkel’in yakın çevresine dayanarak karar aşamasını yazan Bild, tartışmanın sonunda Merkel’in masaya yumruğunu vurarak, SPD’nin karşı çıkmasına rağmen, yargılamaya izin verilmesi kararını verdi. Merkel’in basın toplantısıyla kararı açıklamasının hemen ardından, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ve Adalet Bakanı Heiko Maas kendilerinin farklı düşündüğünü ve kararı Merkel’in verdiğini duyurdu.

Steinmeier ve Maas, Merkel’in basın toplantısının hemen ardından yaptıkları açıklamada, “Bu zor bir karardı. Her iki durum için de geçerli sebepler vardı. SPD’li üyeler, titiz bir incelemenin ardından, yargılamaya izin verilmemesi yönünde görüş belirtti. Oylamada eşitlik durumunda son karar Başbakanın. Biz soruşturma izninin verilmemesi gerektiği görüşündeydik. İfade, basın ve sanat özgürlüğü bizim anayasamızın koruması altındadır” ifadelerini kullandı.

İLK KEZ OLUYOR

Bild, Başbakan Merkel’in ilk kez hükümet ortağının istemediği bir şeye karar verdiğini yazdı. Koalisyon anlaşmasında, görüş ayrılığı durumunda son sözün Başbakana ait olduğunun yer aldığına vurgu yapan gazete, böyle bir şeyin ilk kez yaşandığına dikkat çekti. Bir hükümette ortaklardan birinin diğerine rağmen karar almasının koalisyonun sonu anlamına geldiği yorumunu yapan Bild, ancak hiç kimsenin şu anda hükümetten ayrılmayı düşünmediğini, kamuoyu yoklamalarının partiler açısından iyi görünmediğini, hele hele bir komedyen yüzünden hükümet krizi çıkarmanın kimseye yaramayacağını yazdı.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 15:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48