banner39

Erdoğan'a 'Almanya Sultanı' dediler

Alman 'Der Spiegel' dergisi, Başbakan Erdoğan'ın seçim bölgesini Almanya'ya genişlettiği yorumunu yaptı. Dergi, habere 'Almanya Sultanı' başlığı attı.

Avrupa 05.03.2011, 16:18 05.03.2011, 16:22
Erdoğan'a 'Almanya Sultanı' dediler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Der Spiegel" dergisi, Başbakan Erdoğan'ın Almanya'nın Düsseldorf kentinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmayla ilgili haberi "Der Sultan von Almanya" (Almanya Sultanı) başlığıyla verdi.

Dergi, Erdoğan'ın seçim bölgesini Almanya'ya genişlettiğini, bundan çok sayıda göçmen büyük mutluluk duyarken, Alman politikacıların rahatsız olduğunu yazdı.

Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin, Erdoğan'ın Almanya'da yaşayan Türk çocuklardan önce Türkçe, daha sonra Almanca öğrenmelerini istemesiyle ilgili olarak, "Çocukların en geç okul çağına geldiğinde Almanca öğrenmesini istiyoruz. Türkçe öğrenip öğrenmemeleri kendilerine bağlı" diye konuştuğu belirtildi.

Almanya'da yapılan İslam konferansları ve uyum zirvelerine rağmen Almanya'nın ülkede yaşayan göçmenleri hiçbir zaman anlayamadığı görüşüne de yer verilen haberde, Erdoğan'ın vatandaşlara hitap etmesini bildiği için Türk göçmenler tarafından sevildiği kaydedildi.

Haberde, Türkiye'nin çok değiştiği ve modernleştiği, Almanya'dan Türkiye'ye dönen bir Türk'ün bile topluma uyum sağlamakta zorluk çektiği belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının bu kez biraz daha ılımlı olduğu, ancak "Almanlar gibi olmayın" şeklindeki mesajının aynı kaldığı kaydedilen haberde, Erdoğan'ın konuşmasının Almanya'da yaşayan vatandaşlardan çok Türkiye'deki seçmene yönelik olduğu görüşüne yer verildi.

Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grubu Başkanı Martin Schulz, Erdoğan'ı "ucuz seçim politikası" yapmakla eleştirirken, Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Meclis Üyesi Serkan Tören'in de konuşmanın yapıcı olmadığını savunduğu, Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat'ın da Erdoğan'ın konuşmasını eleştirerek, Almanya'da yaşayan Türklerin sorunlarını, ancak kendilerinin çözebileceğini söylediği ifade edildi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?