banner39

Erdoğan'a çatan Seehofer'a soruşturma

Seehofer hakkında Erdoğan’a çattığı konuşmasında halkı kışkırttığından dolayı SPD’li bir siyasetçi tarafından suç duyurusu yapıldı, savcılık inceleme başlatacak

Avrupa 11.03.2011, 15:29 11.03.2011, 15:30
Erdoğan'a çatan Seehofer'a soruşturma

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU’nun Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Horst Seehofer hakkında ‘Perhiz Çarşambası’ konuşmasındaki ifadelerinden dolayı suç duyurusu yapıldı. Sosyal Demokrat Parti SPD’den eski Ulaştırma Bakanlığı müsteşarı Ulrich Kasparick, Seehofer’ın Passau’daki konuşmasında halkı kışkırtan unsurlar bulunduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusu dilekçesi verdi.

Kasparick özellikle Seehofer’in Almanya’nın sosyal sistemine göçü engellemek için ‘son fişeğe kadar karşı koymak’ ifadesinin çok rahatsız edici olduğunu söyledi. ‘Tageszeitung’ gazetesinin verdiği bilgiye göre Kasparick şikayetinde, bu ifadeyle Seehofer’ın ‘kamu huzuru’na büyük zarar verdiğini dile getirdi.

Bir internet sayfasında görüşlerini yazıya döken Kasparick, ‘son fişeğe kadar’ sözünün 2. Dünya Savaşında Stalingrad’ta nazilerin kullandığı ‘son fişeğe kadar savunma’ ifadesini, ayrıca yine başkent Berlin’de Hitler’in 1945 başlarında birliklere verdiği ‘son fişeğe kadar’ emrini hatırlattığını belirtti. Kasparick, Seehofer’ın bir demokratın riayet etmesi gereken kırmızı çizgiyi aştığını kaydetti.

Yeşiller’in Bavyera Eyalet Teşkilatı başkanı Dieter Janecek de Seehofer’ın konuşmasını sert bir dille eleştirdi. Seehofer’ın sözlerinin dayanılmaz olduğunu belirten Janecek, ‘Almanya Stalingrad değil, CSU savunma gücü (Wehrmacht: Nazi Ordusuna verilen isim) değil ve göçmenler de Kızıl Ordu değil.’ dedi.

Siyasi gözlemcilere göre, CSU’nun daha çok ırkçı nazilerde görülen bir dil kullanılması partinin büyük bir çaresizlik içinde olduğunu gösteriyor. CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, Çarşamba günü Passau’da yaklaşık 3 bin partiliye karşı 90 dakikalık bir konuşma yapmış ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Düsseldorf’taki konuşmasına da değinerek Almanya’daki dini azınlıklara nasıl davranacaklarını böyle bir başbakandan öğrenmeyeceklerini söylemişti.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?