banner15

Erdoğan'a hakaret eden Alman'a yargı yolu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren bir şiirin Alman kanalında yayınlanmasının ardında ülkeye nota gönderildi. Şimdi Büyükelçiliğin şiiri yazan kişiye suç duyurusunda bulunması bekleniyor

Erdoğan'a hakaret eden Alman'a yargı yolu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ağır hakaret içeren şiiri Alman ZDF kanalında yayınlanan mizahçı Jan Böhmermann’ın üç yıl hapis cezası alabilir.

Alman yargısı Türkiye'nin resmi suç duyurusunu beklerken, Büyükelçilik olayı tüm yönüyle inceleme altına aldı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı olayın suç teşkil edip etmediği üzerine acil bir hukuki inceleme yaptırdı. Bilirkişi raporunun sonucu pazar günü düzenlenen kriz toplantısında Dışişleri Bakanlığı’na sunuldu. Raporu hazırlayan uzmanlar, Alman yasalarına göre Jan Böhmermann'ın ağır hakaret dolu şiirle suç işlediği sonucuna vardı.

Alman ceza yasasının 103’üncü maddesi, yabancı devlet adamlarına hakarete üç yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Hatta bu hakaret iftira amaçlıysa, ceza beş yıla kadar çıkıyor. Bu durumda Jan Böhmermann'ın büyük bir ihtimalle ağır cezayla yargılanması bekleniyor.

TÜRKİYE NOTA VERDİ ZDF YAYINDAN KALDIRDI

Önce Alman NDR kanalında Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerine mizah içerikli bir video klip yayınlanmış, Türkiye bunun üzerine Alman Büyükelçi'yi Dışişleri’ne çağırarak nota vermişti.

ZDF kanalı şiiri daha sonra yayından kaldırmış ve internet sayfasından da silmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel pazar akşamı Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir telefon görüşmesi yaparak, metnin bilinçli olarak hakaret amacıyla yazıldığını söylemişti.

ALMAN KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO

Erdoğan'a yönelik hakaret içeren şiirin haberinin ardından 30-40 kişilik bir gurp İstanbul'daki alman Konsolosluğu önünde toplanarak ZDF kanalını ve Jan Böhmermann'ı protesto etti.

ZDF KANALININ İSTANBUL ŞUBESİ ÖNÜNDE PROTESTO

Alman Kanalı ZDF'de yayınlanan video klipte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret edildiği gerekçesiyle, kanalın İstanbul ofisi önünde eylem düzenlendi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Eylem nedeniyle çok sayıda çevik kuvvet polisi, kanalın ofisinin bulunduğu bina önünde önlem aldı. Cadde her iki yönden araç trafiğine kapatıldı; bina çevresine TOMA'lar konuşlandırıldı. Yaklaşık 100 kişilik bir kalabalık, saat 13.00 sıralarında Alman kanalı ZDF'nin İstanbul ofisinin bulunduğu bina önüne geldi. Ellerinde Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafları bulunan grup, tekbir getirip "Dik dur eğilme bu millet seninle", "Recep Tayyip Erdoğan milletimizdir" şeklinde slogan attı.

Kalabalık adına basın açıklaması yapan İskender Közen, "Sözü geçen yayın her ne kadar hayali ve mizahi bir yayın olarak gösterilmeye çalışılsa da tahammül edilemez derecede rezillik, saygısızlık içerdiği aşağılayıcı ve onur kırıcı olduğu aşikardır. Yayında Türkiye Cumhuriyeti bayrağı kullanılarak ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı hakkında bu şekilde aşağılayıcı ve alaycı bir biçimde söz edilmesi mizahi eleştiriyi aşmakta, alenen hakaret içermektedir" dedi.

SİYAH ÇELENK BIRAKTILAR

Açıklamanın ardından grup içerisinden bir kişi üzerinde 'ZDF' yazan siyah çelengi ofisin bulunduğu bina önüne bıraktı. Bir süre daha slogan atan kalabalık eylemin ardından olaysız dağıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 16:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin
hüseyin - 5 yıl Önce

derhal kanalın ofisi kapatılmalı yoksa kendilerini bir halt sanacaklar

banner39

banner50

banner47

banner48