banner15

Erdoğan'ın İsrail çıkışı Belçika basınında

Başbakan Erdoğan’ın İsrail'e 'şımarık oğlan' benzetmesi yapmasına geniş yer veren Belçika basını, Türkiye’nin İsrail’le askeri anlaşmaları ‘tamamen askıya’ aldığını duyurdu.

Erdoğan'ın İsrail çıkışı Belçika basınında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan’ın İsrail’in Mavi Marmara saldırısı ile ilgili sert çıkışı Belçika basınında geniş yankı yaptı. Belçika’da devlet kanalı VRT internet sitesinde konuya geniş yer verirken, Belçika devlet haber ajansı Belga da Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerilimli sürece dair haberler servis etti.

Başbakan Erdoğan’ın Mavi Marmara saldırısı ile ilgili özür dilemeyeceğini açıklayan İsrail'e 'şımarık oğlan' benzetmesi yapması yurtdışı basının da dikkatini çekmeye yetti. Şimdiye kadar sınırlı şekilde yer verilen İsrail’in tutumuna Başbakan Erdoğan’ın sert çıkması ve iki ülke ilişkisinin kopma noktasında gelmesi üzerine yabancı basının gözü de bölgeye çevrildi. Belçika Devlet Kanalı VRT, Türkiye’nin İsrail’le askeri anlaşmaları ‘tamamen askıya’ aldığını duyurdu.

Geçtiğimiz günlere göre Türkiye’nin tavrının giderek sertleştiğine dikkat çeken VRT haberinde, İsrail’in ağzından şu iddialarda bulundu: Türkiye, Arap devrimleriyle birlikte bölgedeki güç dengesini kendi lehinde değiştirmek için İsrail’e ‘kafa tutuyor’. Halbuki yakın zamana kadar diktatörlükle yönetilen Arap ülkelerine karşı Türkiye, İsrail ile birlikte hareket ediyordu.

Diğer yandan Belçika’nın tek resmi haber ajansı Belga da Türkiye ile İsrail arasındaki gerilime dikkat çeken haberlere yer verdi ve bugün Başbakan Erdoğan’ın İsrail’e ‘şımarık çocuk’ benzettiği açıklamaları haberlerine taşıdı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 20:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35