banner39

Ermeniler, Sarkozy için oy istedi

Fransa’da yaşayan Ermeniler, "Sarkozy, Fransa tarihinin en Ermeni yanlısı cumhurbaşkanı" diyerek seçimde oyların Sarkozy'e verilmesini istedi.

Avrupa 17.03.2012, 00:45 17.03.2012, 09:37
Ermeniler, Sarkozy için oy istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa’da önde gelen Ermeni kökenli Fransız vatandaşları, yayınladıkları bildiriyle Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tüm Ermeni oylarının Nicolas Sarkozy’ye verilmesi çağrısında bulundu. Fransa’da Ermeni kökenli iş adamları, politikacılar ve sanatçıların da yer aldığı bir grup Ermeni kökenli Fransız vatandaşı, yayınladıkları bildiride tüm Ermenileri Nicolas Sarkozy’ye destek vermeye davet etti.

Sarkozy’nin Fransa meclisinde ve Senato’da görüşülen inkar tasarısı sürecinde yoğun çaba sarf ettiği belirtilerek, Fransız cumhurbaşkanının ülkedeki sözde soykırım inkarına karşı da önemli adımlar attığının altı çizildi. Nicolas Sarkozy’nin süreçte partiler üstü çaba sarf ettiği de vurgulanırken, seçilmesi halinde cumhurbaşkanının tasarının yeniden geçmesi için verdiği söze atıfta bulunuldu.

Ermeni kanaat önderleri Fransa ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi için Sarkozy hükümetinin attığı adımların da takdir edici olduğunu belirterek, Sarkozy’nin Erivan ziyaretinde kullandığı “Biz iki kardeş milletiz. Aynı tarih üzerinde yükselen ve aynı geleceğe adım atacak olan” sözlerinin altı çizildi.

Ayrıca Fransa cumhurbaşkanının Karabağ konusunda da Ermenistan’ın haklı sesini her platformda anlattığı belirtilerek. “Şimdiye kadar hiçbir Fransız cumhurbaşkanı Ermenilere bu kadar yakın olmadı ve Ermeni değerlerine bu kadar sahip çıkmadı” vurgusu yapıldı. Ayrıca şimdiye kadar hiçbir cumhurbaşkanının da Ermeni meselelerine bu kadar anlayışla yaklaşmadığının altı çizildi.

Bildiride, dünyanın ekonomik krizle boğuştu bir dönemde Nicolas Sarkozy’li Fransa’nın atacağı adımların dünyanın 5. büyük ekonomisi Fransa'nın gücünü korumak için de önemli olduğu belirtildi. Ermeni kökenli Fransız vatandaşlarını tüm bu sebeplerden dolayı Sarkozy’ye oy vermeye çağıran liste de Ünlü ermeni kökenli Fransız sanatçı Charles Aznavour, Marsilya Belediye Başkan Yardımcısı Didier Parakıan’ın yanı sıra ünlü film yapımcısı Alain Terzian ve birçok ünlü Ermeni kökenli Fransız’ın imzası bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?