banner39

Ermenistan'dan Rusya ve Azerbaycan'a tepki

Rusya ile Azerbaycan arasındaki silah anlaşmaları Ermenilerin tepkisine sebep oluyor

Avrupa 06.08.2013, 16:38 06.08.2013, 16:55
Ermenistan'dan Rusya ve Azerbaycan'a tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Son birkaç ay içerisinde Ermeni basınında en fazla yer alan konular arasında Rusya ile Azerbaycan arasında imzalanan silah anlaşması yer alıyor. Ermeni köşe yazarları ve siyasi uzmanlar, Kolektif Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı içerisindeki müttefikleri Rusya'nın kendilerine ihanet ettiğini, fakat Kremlin Sarayı'nın silahlandırdığı Azerbaycan'ın bu silahları Rusya'ya karşı kullanacağını iddia ediyor. Bunun yanı sıra Rusya'dan satın alınan S-300 füze sisteminin kitlesel imha silahı olduğu da öne sürülüyor.

Askeri uzmanlar ise S-300 füzelerinin savunma amaçlı ve hava hedeflerine karşı kullanılabileceği üzerinde duruyor. Ayrıca satın alınan diğer silahların ise geniş çaplı askeri operasyonlarda kullanılabileceği ve Ermenilerin iddia ettiği gibi sivil halkın imhası için kullanılmayacağı belirtiliyor.

Öte yandan Rusya ile Ermenistan arasında yapılan savunma anlaşmaları, her iki ülkenin Kolektif Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (ODKB) içerisinde yer alması gibi etkenler, Azerbaycan'ın satın aldığı silahları Ermenilere karşı kullanılmasını imkansız kılıyor.

Hatırlanacağı üzere 2008 Ağusto ayında Rusya ile Gürcistan arasında beş gün devam eden savaş sonrasında açıklama yapan dönemin Devlet Başkanı Medvedev ve Başbakan Putin, Azerbaycan'ın ikinci Karabağ savaşına başlaması durumunda müdahil olacaklarını açık bir şekilde ifade etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?