banner39

'Esad'ın elinde uranyum var' iddiası

UAEA Genel Direktörü Amano, Şam’da bulunan nükleer araştırma reaktöründe 1 kilogram yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum bulunduğunu iddia etti

Avrupa 09.09.2013, 20:05 10.09.2013, 09:16
'Esad'ın elinde uranyum var' iddiası

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktörü Yukiya Amano, Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan nükleer arıştırma reaktöründe 1 kilogram kadar yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum bulunduğunu söyledi. Amano, Rusya'nın bu konuda ABD'ye uyarıda bulunduğu uyarı mektubunu kendilerine de ilettiğini bildirdi.

Amano, düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine UAEA müfettişlerinin son olarak Ağustos 2012'de Suriye’de denetim yaptıklarını ifade ederek, Şam’daki reaktör ve içindeki nükleer malzeme konusunda Şam yönetiminden detaylı bilgi istediklerini belirtti. Suriye’nin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ile Güvence Denetimleri Antlaşması'na taraf olduğu için nükleer tesislerinin Ajans'ın denetiminde olduğunu ve düzenli olarak denetim yapıldığını açıkladı.  Amano, "Şam'ın elinde 1 kilogram yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum var" dedi.

Rusya Federasyonu'nun Suriye'ye askeri harekat planlayan ABD yönetimine reaktör hakkında yazdığı uyarı mektubunu kendileriyle de paylaştığını açıklayan Amano, UAEA olarak kendilerinin de mektubu Yönetim Kurulu üyesi 35 ülkenin heyet başkanlarına tebliğ ettiğini söyledi. Mektuba Yönetim Kurulu toplantısında bir tepki gelip gelmediği yolundaki soruya ise Amano, “ABD, Rusya ve Küba temsilcilerinin sözlü beyanda bulunmak için başvuruda bulundukları" yanıtını verdi.  

“2020 OLİPİYATLARINA DAHA ÇOK ZAMAN VAR”

Japonya’daki Fukuşima nükleer reaktöründeki kaza sonrası ülkedeki denetimlerini düzenli olarak sürdüklerini anlatan Amano, Japonya yönetimine ve nükleer enerji otoritelerine yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtti. Japonya yönetimi ile nükleer enerji otoritelerinin UAEA ile şeffaf bir işbirliği yürüttüğünü ifade eden Amano, 2020 olimpiyatları için bir tehlike olup olmadığı yolundaki soruya, “Şu anda nükleer çerçevede bir tehlike yok. 2020 olimpiyatlarına daha çok zaman var. Şimdiden somut bir şey söylemek durumunda değilim” yanıtını verdi.     

UAEA Yönetim Kurulu olağan toplantısının 13 Eylül'de sona ermesi bekleniyor.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?