banner39

Esed ailesi, Moskova'da 18 lüks daire satın aldı

Esed'in ailesinin Moskova'da 18 adet lüks daire satın aldığı ortaya çıktı

Avrupa 11.11.2019, 15:05 11.11.2019, 16:07
Esed ailesi, Moskova'da 18 lüks daire satın aldı

Suriye rejimi başkanı Beşar Esed'in yakınları, Moskova'nın uluslararası ticaret kompleksinde en az 18 daireye sahip oldukları ortaya çıktı.

Financial Times tarafından yapılan haberde son altı yılda, Esed'in ait olduğu Mahluf ailesinin birkaç üyesi, Moskova'da iki gökdelende 18 gayrimenkul satın almış. Satın alım işlemleri çoğunlukla denizaşırı Lübnan şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilmiş.

The Financial Times, şehirdeki 13 dairenin, Esed'in kuzeni Hafız Mahluf tarafından doğrudan veya onun kontrol ettiği firmalar tarafından alındığını belirtti. Rami Mahluf'un (Hafiz Mahluf'un abisi) karısı ve kayınbiraderinin karısı tarafından iki daire daha satın alındı. Hafız'ın yeğenlerinin de üç daire daha alındığını bildirdi.

Aile tarafından satın alınan dairelerin toplam maliyetinin 40 milyon dolar (2,55 milyar ruble) olduğu tahmin ediliyor. Yayın Esed'in akrabalarının, iç savaşın devam ettiği ülkeden para çekmek için Moskova gayrimenkulüne yatırım yaptığını vurgulamaktadır.

Temmuz ayında, Büyük Britanya Kraliçesi'nin Moskova'nın merkezinde lüks gayrimenkul sahibi olduğu biliniyordu. II. Elizabeth, 1. Obydensky şeridinde, 10 numaralı binada dört dairenin sahibidir. Evin sahibi Rosreestr'in belgelerinde "Kraliçe Majesteleri, Kanada'da yönetici" olarak belirtildi. 

Rusya'nın savaş masraflarını ödeyemeyen Esed yeğenlerini ev hapsine almıştı

Eylül ayında Arap medyasında yayılan habere göre, Suriye ekonomisinin yüzde 60'ını yöneten Mahluf'un, Rusya'nın Esed'dan istediği 3 milyar dolarlık savaş masraflarını ödemeye yanaşmadığı için tutuklandığını öne sürmüştü. Bunun ardından Beşar Esed, Rusya'da yaşayan dayısı ve Rami'nin babası Muhammed Mahluf'u ülkeye çağırmıştı.

Ülkeye gelen Muhammed Mahluf, oğulları Rami, İyad ve İhab ile görüşüp 3 milyarı ödemelerini istemişti. Ancak Rami ve kardeşleri yüksek rakam olduğundan dolayı bu talebi reddetti. Suriye'nin bir numaralı iş adamı Rami Mahluf, rejim tarafından kontrol edilen alanlarda geniş yetkilere sahip ve Suriye'de onlarca ticari şirketin sahibi olduğu biliniyor.

Rami Mahluf, Suriye'de milyonlarca müşterisi olan MTN'nin yanı sıra Suriye'de milyonlarca müşterisi olan hücresel telekomünikasyon şirketinin çoğuna sahip olduğu ortaya çıktı. "Mahluf" adlı grup eski medya koordinatörü Firas Mansur, daha önce Hükümet Ticaret Bankası'nda para aklama yapan Rami Mahluf'un yanı sıra, Avrupa bankalarına 43 milyar dolardan fazla para kaçakçılığı yaptığını açıklamıştı.

Kaynak: Lenta.ru

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?