banner39

Esed'in yengesine yatırım karşılığı İngiltere'de konaklama

Suriye rejimi lideri Esed'in amcasının karısına ülkeye yapacağı yatırımlar karşılığında İngiltere'de yaşama hakkı verildi

Avrupa 02.01.2019, 08:04 02.01.2019, 16:27
Esed'in yengesine yatırım karşılığı İngiltere'de konaklama

Suriye'nin acımasız diktatörünün zengin yengesine, İngiltere'ye milyonlarca yatırım yapmayı vaat ettikten sonra Birleşik Krallık'ta yaşama hakkı verildi.

Kadın ve iki oğlu, 1982'de 40 bin Suriyelinin öldürülmesini emrettiği iddia edildikten sonra "Hama Kasabı" olarak takma isim verilen Rifaat Esad'ın karısı ve çocuklarıdır.

80 yaşındaki Rifaat, Beşar Esad'ın amcasıdır ve Fransa'da, İspanya'da ve Birleşik Krallık'ta, çoğu şimdi ele geçirilen yüzlerce mülke sahiptir. Son raporlara göre Fransa'da yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya.

63 yaşındaki dördüncü karısına Birleşik Krallık'ta kalmak için belirsiz bir süre tanıma kararı, 2012'de Suriye iç savaşının zirvesinde ve Başbakan Theresa May'ın içişleri bakanı olduğu zaman verildi.

Şimdi 22 ve 37 yaşlarındaki iki oğlunun aynı anda kalmasına izin verildi. Farklı bir annesi olan Rifaat'ın bir başka oğluna, 2014 yılında sınırsız izin verildi.

Davanın detayları Özel Göçmenlik Temyiz Komisyonu (SIAC) tarafından verilen 37 sayfalık bir hükme dahil edilmiştir. Aile, İngiliz vatandaşlığı reddedildikten sonra temyizde bulunmuştu. Mahkeme iddialarını reddetti.

Kararda sadece "LA" olarak bilinen kadın, ilk olarak 2006'da İngiltere'ye geldi ve İçişleri Bakanlığı'na “tahviller, fonlar vb” yatırımları yaptığını söyledikten sonra "yatırımcı olarak giriş izni" verildi.

1982 Hama katliamı 

Ülkenin üçüncü büyük kenti Hama'da 2 Şubat 1982'de Müslüman Kardeşler Teşkilatının başlattığı ayaklanmayı bastırmak için gönderilen Hafız Esed'in kardeşi Rıfat Esed komutanlığındaki özel kuvvetler, şehri kuşatarak önce havadan bombardıman yapmış, daha sonra topçu ateşi ve nihayet toplu idamlarla 27 günde on binlerce insanı katletmişti.

Uluslararası Af Örgütüne göre, katliamda ölenlerin sayısının 10 bin ila 25 bin olduğu tahmin ediliyor. Yerel kaynaklar ölü sayısının 40 bine kadar çıktığını dile getiriyor.

Suriye ordusunun, yıkılmış binaların içinde saklananları öldürmek veya ortaya çıkarmak için zehirli gaz kullandığı katliamda, direnişin devam etmesi üzerine şehir büyük toplarla çevrilerek 3 hafta boyunca saldırıya maruz bırakıldı. Suriye İnsan Hakları Örgütünün rakamlarına göre ise ölülerin sayısı 30 bin ila 40 bin. Olaylar sırasında 30 bine yakın sivilin kaybolduğu Hama katliamından sonra 100 binden fazla kişi tutuklanmış, 800 bin kadar Suriyeli ise ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: nzherald,  www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?