Eşi, Sırp kasap Mladiç'in öldüğünü iddia ediyor

Savaş suçlusu olarak aranan Sırp kasap Mladiç’in eşi binlerce Müslümanın katliamından sorumlu generalin resmi olarak öldüğünün ilan edilmesini istiyor

Eşi, Sırp kasap Mladiç'in öldüğünü iddia ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna’da binlerce Müslümanın katliamından birinci dereceden sorumlu savaş suçlusu olarak aranmakta olan Sırp kasabı General Mladiç’in ailesi her fırsatta onun resmen öldüğünün ilan edilmesi için her yolu deniyor. Şimdi 68 yaşına gelen katliamcı generalin eşi ‘yaşamış olsaydı kendisinden bir haber alırdım’ teziyle onun çoktan öldüğünü iddia ediyor. Sırp hükümeti ise Mladiç’in halen yaşadığı ve taraftarları tarafından saklandığı kanaatinde.

Savaş yıllarında Bosnalı Sırplardan oluşan Sırp Ordusuna genel komutanlık yapan Mladiç’in eşi Bosilijka Mladiç, Belgrat’ta bir mahkemede, generalin üç defa beyin kanaması geçirdiğini söyledi. Mladiç ve eşinin illegal silah bulundurmaktan yargılanmasına devam ediliyor. 2008’in Aralık ayında Belgrat’taki evlerinde yapılan aramada bir otomatik silah ve çok sayıda toplu tabanca bulunmuştu.

Mladiç, BM Savaş Suçluları Mahkemesi tarafından, 1992-1995 yılları arasında Bosna Savaşında insanlığa karşı savaş suçu işlemekten, kitle katliamları yapmaktan dolayı aranıyor. Mladiç, 44 ay boyunca devam eden Sarayova kuşatmasında yaklaşık 10 bin, Srebrenitza’da da 8 bin Müslümanın katliamının doğrudan sorumlu. Savaştan sonra Slobodan Miloseviç hükümetinin korumasında Belgrat’ta yaşıyordu. Hükümetin değişmesinden sonra ortadan kayboldu.

Sırp kanunlarına göre bir kişinin ölümünü resmen ilan edebilmek için 70 yaşından fazla olması ve beş yıldan beri kayıp olması gerekiyor. Mladiç henüz 68 yaşında olduğundan ailesinin sağlık nedenlerini öne sürerek öldüğünü ısbatlaması gerekiyor.

Ekim 2010’da Sırp devleti, Mladiç’in yakalanmasını sağlayacak bilgiye karşılık belirlenen ödülü on misli artırarak 10 Milyon Avro’ya çıkardı.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 11:35
banner53
YORUM EKLE

banner39